Kandidátem vlády na ředitele VZP je šéf fakultní nemocnice Horák

Kandidátem vlády na generálního ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) se stal šéf pražské Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí Pavel Horák. Kabinet schválil jeho kandidaturu na návrh ministra zdravotnictví Davida Ratha. Definitivně o nástupci odvolané Jiřiny Musílkové rozhodne sněmovna, možná ještě na své dubnové schůzi. Odvolání bývalé dlouholeté šéfky VZP Jiřiny Musílkové zdůvodnil ministr špatným hospodařením pojišťovny pod jejím vedením.

Horák své schopnosti podle Ratha prokázal, když vedl tři pražské nemocnice dohromady - vedle všeobecné fakultní také Thomayerovu nemocnici v Krči a Bulovku. Během roku dokázal podle ministra zlepšit jejich hospodaření. Kritériem při výběru kandidáta podle ministra byla Horákova bezpartijnost, manažerské schopnosti a hmatatelné výsledky vedení zdravotnické organizace.

VZP hospodaří ročně asi se 110 miliardami korun. Její dluh loni činil asi 14 miliard. Rath na pojišťovnu v listopadu uvalil nucenou správu. Od té doby stát zvýšil platby pojistného za děti, studenty, nezaměstnané a důchodce. Pojišťovna získala i několik miliard pojistného za zrušené státní podniky.

Autor: Peter Gabaľ