Klaus chce nepředpojaté vztahy s Německem, zve Köhlera do Prahy

Prezident Václav Klaus doufá, že s novým německým prezidentem Horstem Köhlerem naváže na dosavadní politický dialog představitelů obou zemí. Klaus poslal Köhlerovi blahopřejný telegram, v němž ho zve na oficiální návštěvu České republiky. Zdůrazňuje také, že je připraven k budování nepředpojatých česko-německých vztahů v duchu vzájemného porozumění a respektu. V telegramu se zmiňuje i o tom, že by s Köhlerem rád debatoval o fungování Evropské unie a jejích finančních výhledech.

Český prezident připomněl, že EU čekají diskuse o finanční perspektivě a rozpočtové problémy, které "nabývají nepříjemné dimenze jak na úrovni států, tak i na úrovni EU". Köhlerův pohled erudovaného ekonoma může podle Klause pozitivně přispět k vnitroněmecké diskusi o metodách, jak oživit německou ekonomiku, jejíž prosperita je důležitá jak pro Českou republiku, tak pro celou EU. Köhler je bývalý šéf Mezinárodního měnového fondu.

Klaus v telegramu píše o historii česko-německých vztahů, v níž jsou stoleté konflikty i vzájemnost, problémy i obohacování. Klaus míní, že současná politická reprezentace by měla navázat na to lepší ze vztahů a odpoutat se od minulých křivd a reminiscencí. "Já jsem k budování nepředpojatých česko-německých vztahů připraven a jsem si jist, že ve vás v tom budu mít upřímného a odhodlaného partnera," uvedl.