Klaus opět kritizoval nevládní organizace, srovnal je s komunisty

Prezident Václav Klaus na sobotní konferenci společnosti PepsiCo znovu kritizoval nevládní organizace (NGO) a přirovnal je ke komunistické ideologii. Jsou podle něj podobně nedemokratické. Zopakoval také svůj názor, že v Evropské unii se ztrácí suverenita jejích členských zemí, je proto třeba ji důkladně zreformovat.

Někteří lidé podle prezidenta očekávají od demokracie zázraky, což se jim nemůže splnit. Východisko pak hledají u "kazatelů" občanské společnosti a u nevládních organizací a ztrácí přitom důvěru v parlamentní systém, uvedl. "To je podle mě nebezpečné. Neměli bychom tento vývoj podceňovat ani v této zemi, ani jinde. Pro mě je NGOism skoro na stejné úrovni jako komunismus," prohlásil prezident.

Ke komunistickému modelu přirovnal i ekonomické poměry v Evropě s jejími různými nařízeními, omezeními a byrokracií. Nedostatečně liberalizovaná ekonomika EU stojí za nepříliš dobrými hospodářskými výsledky kontinentu, upozornil. O mnoho lepší situace není podle něj ani v politické rovině, kde byli prý Češi po pádu bývalého režimu plni nadějných očekávání. "Už si ale zase nerozhodujeme sami, ale dělá to za nás poněkud vzdálené město, kde je náš hlas sotva slyšet," poznamenal Klaus na adresu Bruselu.

Na přímou otázku jednoho z účastníků konference, zda by byl Klaus pro odchod Prahy z unie, prezident odpověděl, že Česko je v EU a zůstane v ní i v budoucnu. "Pouze tvrdíme, že je možné změnit mnoho věcí, zefektivnit a zdemokratizovat její instituce," dodal prezident.