Klaus: Pötteringovo chování kvůli zrušené schůzce je nepřípustné

Prezident Václav Klaus považuje za nepřípustné výroky předsedy frakce Evropské lidové strany v Evropském parlamentu Hanse-Gerta Pötteringa, kterými komentoval zrušenou schůzku s Klausem při své nedávné návštěvě České republiky. Poté, co prezident setkání s šéfem nejsilnější frakce v EP zrušil kvůli jinému programu, se Pöttering nechal slyšet, že něco podobného se děje snad jen v diktaturách. A i tam mu prý alespoň oznámí důvod, proč se schůzka nekonala. Klaus "nemůže uvěřit slovům, jimiž pan Pöttering v českém a německém tisku reagoval na skutečnost, že se nepodařilo uskutečnit jejich setkání vzhledem k cestě prezidenta republiky mimo hlavní město", uvedl prezident v dopise, který zaslal Pötteringovi. Klausovo vyjádření tlumočil mluvčí prezidentské kanceláře Petr Hájek.

Klaus soudí, že politik v tak významné funkci se má při vyjadřování o nejvyšších představitelích partnerských států snažit o vzájemné porozumění a o korektní vyjadřování - to ale u Pötteringa postrádal. Protokolární nedostatky při organizaci schůzky podle Klause nemohou nikdy ospravedlnit srovnání České republiky s diktaturami. "Takovéto vystupování pokládá za nepřípustné od politika, jenž zastupuje v Evropském parlamentu 15 států a přijíždí do ČR jednat o členství nových členů ve frakci Evropské lidové strany po rozšíření EU," uvedl Hájek.

Prezident je přesvědčen, že takové chování evropského politika není ani povzbudivým signálem vůči české veřejnosti a českým politikům před blížícím se vstupem země do EU. Klaus v závěru dopisu nicméně uvedl, že nechce "tento umělý konflikt dále živit, neboť jeho prioritou jsou korektní vztahy s Evropským parlamentem". Jedinou cestou, na nichž mohou Evropská unie i Evropský parlament fungovat, je vzájemný respekt a zájem na urovnání, nikoli rozdmýchávání sporů a konfliktů, uvedl Klaus, který se netají skepsí k současné podobě evropské integrace. Do Pötteringovy frakce chtějí po červnových volbách vstoupit čeští lidovci i poslanci zvolení za ODS, které je Klaus čestným předsedou. Zejména německým europoslancům ale vadí, že se k nim občanští demokraté mají přidat. Nelíbí se jim, že se ODS vymezuje proti integraci Evropy, zatímco lidovci patří mezi nejsilnější zastánce federalizace. Poukazují i na to, že ODS obhajuje platnost Benešových dekretů.