Kolářík: Je evidentní, že koalice se STAN Piráty poškodila

Z výsledku voleb je evidentní, že koalice se Starosty a nezávislými (STAN) Piráty poškodila. Propříště víme, kterou cestou se nevydávat, napsal na dotaz ČTK dosavadní poslanec Lukáš Kolářík, který vedl kandidátku seskupení pro sněmovní volby v Jihočeském kraji.

Zatímco STAN získá 33 poslanců, Piráti jen čtyři. Ve Sněmovně přijdou o 19 mandátů. Vykroužkování se uplatnilo v míře, kterou neočekávali ani největší pesimisté, sdělil ČTK europoslanec a bývalý místopředseda Pirátů Mikuláš Peksa. "Vzhledem k nastavení českého volebního zákona bohužel vytvářejí koalice situace, kdy jedna strana může vykroužkovat druhou. Řada z nás před tímto matematickým jevem varovala, bez jakýchkoliv výhrad vůči STAN. Bohužel se uplatnil v míře, kterou neočekávali ani největší pesimisté," poznamenal Peksa. Na pirátském fóru už padly i nápady na odvolání Ivana Bartoše z postu předsedy nebo na odchod do opozice.

Koalice Pirátů se Starosty bude mít necelé čtyři desítky poslanců. Pouze desetina z nich bude z řad Pirátské strany, na vytvoření samostatného klubu tento počet postačí. Předseda Pirátů Ivan Bartoš na tiskové konferenci řekl, že vzhledem k výsledku bude na stole společný poslanecký klub se STAN, musela by to ale podpořit členská základna.