Konsolidace veřejných financí ČR je v rámci EU podle studie málo ambiciózní

Plánovaný rozsah konsolidace veřejných financí Česka se podle dnes zveřejněné studie Národní rozpočtové rady (NRR) jeví ve srovnání s dalšími zeměmi EU jako nedostatečně ambiciózní. ČR ze srovnání vychází vždy jako nejhorší nebo druhá nejhorší ze všech zemí EU, uvádí studie. Podle ní se v rámci struktury vývoje konsolidace Česko vymyká především v daních, které klesly ze všech zemí EU nejvíce. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) označila naplánované tempo konsolidace za přiměřené, které nepoškodí rozjezd po pandemické krizi.

Ze studie dále vyplývá, že Česko neprovádí konsolidaci pomocí zvyšování příjmů, i když je po Maďarsku a Řecku zemí s třetím největším propadem příjmů. "Pokles příjmů z daní je přitom v ČR v rámci zemí EU zcela nejvyšší," upozorňuje studie. Z té dále vyplývá, že konsolidaci v podobě omezení výdajů naopak provádějí všechny země EU. "ČR opět patří spíše mezi země, které omezují výdaje nejméně (šestý nejnižší pokles výdajů)," uvádí materiál.

Rada upozorňuje, že v ČR nárůst dluhu v době pandemie příliš nevybočoval z nárůstu dluhů v jiných zemích EU. "Projekce nárůstu dluhu po roce 2021 je v ČR v rámci EU naopak nejvyšší. ČR je tak mezi zeměmi EU z hlediska plánované konsolidace veřejných financí tou nejméně ambiciózní zemí," stojí v materiálu.