Krejčík bude šéfem vojenské tajné služby do konce června

Miroslav Krejčík zůstane v čele Vojenského zpravodajství do konce června. Premiér Mirek Topolánek (ODS) při čtvrtečních interpelacích ve sněmovně řekl, že řádný závazek vojáka z povolání vyprší generálovi až na konci října, ale sám požádal o zkrácení služebního poměru. Ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) termín potvrdila. Současně odmítla názor, že důvodem dřívějšího odchodu Krejčíka z funkce je snaha krýt podezřelé armádní obchody.

Tento týden se Topolánek dohodl s Parkanovou na tom, že šéf vojenské tajné služby skončí dříve, než měl. Důvodem byly podle vládních politiků chystané změny v civilním a vojenském zpravodajství. Parkanová se již dříve netajila tím, že ke Krejčíkovi necítí důvěru. Vadila jí mimo jiné jeho mediální vyjádření, zvláště ta, v nichž vystupoval na svou obranu. Krejčík podle ministryně skončí k 30. červnu tohoto roku. "Zcela vylučuji, že by tento postup jakkoliv souvisel se snahou krýt korupci," prohlásila Parkanová. Důkazem toho podle ní je i to, že zůstává až do prázdnin ve funkci - a jestli má nějaké poznatky, má dost času je policii předat.

Podle premiéra je současný stav zpravodajských služeb neudržitelný a je třeba provést zásadní systémové změny. O reformě se podle něj už nyní diskutuje v odborné komisi, poté ji projedná výbor pro zpravodajskou činnost, vláda, parlament. Topolánek nabízí opozici, že s ní bude kabinet chystané změny průběžně konzultovat. První "draft" má být hotový do konce března.