KSČM napadne vyslání vojáků do Afghánistánu u Ústavního soudu

Komunisté považují vyslání české bojové jednotky do Afghánistánu za porušení ústavy a mezinárodního práva. "Napadneme jednání vlády u Ústavního soudu," řekl na tiskové konferenci předseda KSČM Miroslava Grebeníček. Komunistický lídr uvedl, že toto rozhodnutí považuje rovněž za porušení zákona na ochranu míru. O podnětu k trestnímu stíhání ale komunisté zatím neuvažují. Za podstatný považují verdikt Ústavního soudu. Místopředseda KSČM Václav Exner ale nevyloučil, že trestní oznámení bude následovat po ústavním nálezu.

Vyslání českých vojáků do protiteroristické operace v Afghánistánu schválila 25. února na návrh vlády Poslanecká sněmovna. Kabinet chce do této asijské země vyslat více než stovku příslušníků speciálních sil z Prostějova, kteří budou plnit úkoly v rámci operace Trvalá svoboda. Půjde o první nasazení českých vojáků v přímé vojenské operaci od konce druhé světové války. Senát s vysláním vojáků souhlasil už v lednu.

Grebeníčkova přesvědčení porušili článek 43 Ústavy České republiky. V něm se uvádí, že "parlament může rozhodnout o vyhlášení válečného stavu, je-li Česká republika napadena nebo je-li třeba plnit mezinárodní smluvní závazky o společné obraně proti napadení". "Vyslat ozbrojené síly mimo území České republiky lze jen se souhlasem obou komor," uvádí se dále v textu. Jednání vlády a ministerstva obrany je podle Grebeníčkova výkladu protiústavní proto, že parlament nerozhodl a ani nemohl rozhodnout o vyhlášení války. Afghánské kmeny a místní ozbrojenci nenapadají ČR ani USA, pokračoval komunistický lídr.

Kabinet premiéra Vladimíra Špidly vysláním vojáků podle Grebeníčka vědomě a záměrně porušuje Chartu OSN i Washingtonskou smlouvu Severoatlantické aliance, která výslovně užití síly váže na obranu při napadení a na euroatlantický prostor. "I ona vyžaduje nutnost respektování Charty OSN," zdůraznil. Špidla popudil Grebeníčka také tím, když ve sněmovně řekl, že nebude vládu Spojených států žádat o dodržování ženevských konvencí a norem mezinárodního práva válečného. Komunistický lídr uvedl, že vláda a parlament ignorují mínění drtivé většiny občanů. Podle výzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) je 75 procent občanů proti vyslání českých vojáků do války. Proti jsou voliči všech politických stran. Pouze 17 procent dotázaných s tím souhlasí. Pokud je Ústavní soud platným článkem právního státu, pak je podle Grebeníčka jeho povinností hájit ústavu a ústavní práva občanů. "Měl by odkázat vládu a parlament, když propadají militaristickým sklonům a skandálně pohrdají občany, porušují domácí zákony i mezinárodní právo, do patřičných mezí," uzavřel předseda KSČM.