Kvůli předsednictví v EU bude stát zřejmě muset nabrat úředníky

Pro hladký průběh českého předsednictví v EU v roce 2009 zřejmě bude muset státní správa a diplomacie přijmout dočasné úřednické posily. Ministerstvo zahraničí odhaduje, že jen českou misi při EU v Bruselu bude nezbytné posílit až o stovku lidí. Nyní tam pracuje 103 lidí, z toho 60 diplomatů, zbytek jsou lidé z administrativy a technické podpory. Členská země předsedá EU vždy půl roku. Češi budou v týmu se Švédy a Francouzi, prim budou hrát od ledna 2009.

Materiál, který shrnuje dosavadní české přípravy, ve středu schválila vláda, řekla její mluvčí Lucie Orgoníková. Podle informací ČTK měli ministři k materiálu řadu připomínek.

Dokument uvádí, že by měly v Praze fungovat dva zvláštní týmy, které by se staraly o organizaci a tematickou přípravu. Tvořit je má deset až dvacet nových lidí. Další pracovníky patrně budou potřebovat velvyslanectví v členských zemí EU a ministerstva. Třeba Lucembursko najalo pro své předsednictví 250 externistů, Nizozemsku stačili pracovníci, které již mělo.

Ministerstvo zdůrazňuje, že úspěchu šéfování EU by mohla pomoci motivace zaměstnanců úřadů v podobě odměn a osobních příplatků. V plánu jsou také školení a jazykové kurzy angličtiny a francouzštiny pro 350 úředníků. Při vládě by měl vzniknout centrální registr pro vzdělávání zaměstnanců národního programu. Jen pět úřadů podle ministerstva uvedlo, že už zahájilo systematickou přípravu na předsednictví.

Země, která EU každý půlrok předsedá, musí zvládnout organizaci summitů a neformálních schůzek. Obvykle má každá země své logo, internetovou stránku, propagační předměty. Neformální schůzky se v EU konají v hostitelské zemi, která zajišťuje dopravu, konferenční prostory, tlumočení a ochranu politiků. Zajištění bezpečnosti schůzek představuje jednu z nejnákladnějších položek předsednictví. Některé země využívají armádu, uvádí materiál. Česko se může inspirovat summity NATO v roce 2002 a schůzky Světové banky a MMF v roce 2000, dodává.

Během předsednictví, které má stát 1,75 miliardy korun, čeká českou vládu řada akcí a témat. Možná se bude konat summit mezi EU a USA a mezi EU a Ruskem. Není vyloučeno, že budou vrcholit přístupová jednání s Chorvatskem. Začít se má jednat o rozpočtu EU a reformě zemědělské politiky. Končit bude funkční období Evropského parlamentu a Evropské komise.

Autor: Peter Gabaľ