Langer chce zvýšit profesionalitu policie a zrušit ministerstvo informatiky

Ivan Langer (ODS) chce ve funkci ministra vnitra omezit byrokracii v práci policie a zvýšit profesionalitu jejích zaměstnanců. "Chci, aby každý úředník, policista a hasič přijal službu a profesionalitu za vlastní. Služba znamená: neobtěžuji a nešikanuji, sloužím lidem. Profesionalita je, že vím, co mám dělat, mám pro to podmínky a udělám to," uvedl Langer ve svém prohlášení. Bude se proto prý snažit zlepšit podmínky pro práci policistů a lépe je motivovat. V této souvislosti se již dříve vyslovil pro dobrý služební zákon, dobré funkcionáře a dobře fungující kontrolní orgán. Mezi další cíle, které si Langer jako ministr vytkl, patří předložení protikorupčních zákonů a novel, které zjednoduší jednání občanů na úřadech. V rozpočtu ministerstva vnitra chce také vytvořit fond na obnovu techniky profesionálních a dobrovolných hasičů.

Kromě ministerstva vnitra bude Langer řídit i oblast informatiky veřejné správy, která je dosud samostatným resortem. Jeho cílem prý je tyto oblasti sjednotit tak, aby fungovaly pod jedním ministerstvem. "Sjednotím oblast informatiky veřejné správy, které jsou dnes v působnosti ministerstva informatiky a ministerstva vnitra, do jednoho resortu. Výsledkem bude zrušení ministerstva informatiky, úspora peněz daňových poplatníků a zlepšení služby veřejnosti," uvedl k tomu Langer. Na dotaz ČTK doplnil, že pod resort vnitra by měla přejít jen agenda, která souvisí s veřejnou správou a je blízká ministerstvu vnitra. Zbytek by se měl rozptýlit mezi ostatní ministerstva.

Podle odcházející ministryně informatiky Dany Bérové vyžaduje zrušení ministerstva změnu kompetenčního zákona, což zabere několik měsíců a navíc je potřeba dostatečná podpora v poslanecké sněmovně. Agenda související s veřejnou správou zabírá podle Bérové jen menší část provozu úřadu, tou větší jsou telekomunikace a datové sítě. "Je iluzorní se domnívat, že zrušením ministerstva ušetří pracovní místa, protože ty činnosti bude muset někdo vykonávat," dodala.

V souvislosti s převodem kompetencí ministerstva bude podle nezávislého konzultanta Jiřího Peterky potřeba zrušit všechny odkazy na samostatný resort informatiky, které se za dobu existence tohoto resortu dostaly do českého právního řádu. "Zrušit ministerstvo informatiky opravdu nejde ze dne na den," podotkl.

Na ministerstvu informatiky pracuje téměř 140 lidí.

Autor: Peter Gabaľ