Langer zeštíhlil vedení vnitra, místo sedmi budou tři náměstci

Ministerstvo vnitra bude mít od čtvrtka jen tři náměstky namísto dosavadních sedmi. Noví náměstci se budou starat o vnitřní bezpečnost, ekonomiku a provozu a veřejnou správu. Zeštíhlení organizační struktury ministerstva vnitra patří k prvním krokům, které ve funkci ministra provedl Ivan Langer (ODS). Všechny tři nové náměstky Langer také novinářům představil. O vnitřní bezpečnost se bude starat Jaroslav Salivar, který dříve působil jako krajský ředitel Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje. Veřejnou správu bude mít na starosti bývalý poslanec za ODS Zdeněk Zajíček a o ekonomiku a provoz někdejší náměstek ministra vnitra pro sociální oblast a bývalý senátor za ODS, později za US-DEU Vladimír Zeman. Langer k tomu dodal, že jeho náměstci nejsou politici, ale odborníci a jejich podřízení na ministerstvu je dobře znají.

Langer také uvedl, že do 19. září by mělo být na ministerstvu připraveno řešení toho, jak naložit s lidmi, kteří dříve působili v komunistické Státní bezpečnosti a ještě nyní v bezpečnostních silách pracují. Na dalším postupu podle něj pracuje Salivar a policejní prezident Vladislav Husák.

Langer nyní plánuje, že na ministerstvu zadá několika auditů, které podrobně zmapují stav resortu. Ministr chce zadat čtyři audity, a to procesní, majetkový, ekonomický a právní. Langer si také stanovil cíle, kterých chce na ministerstvo dosáhnout. Plánuje také zlepšit pracovní podmínky na ministerstvu. Uvedl, že chce, aby například služebny policistů měly internet. Nový ministr chce také stanovit strategii boje proti korupci, změnit styl práce, důsledně postihovat selhání, zjednodušit jednání na úřadech a neuznávat žádné výjimky.