Lidé po celém Česku si dnes připomínali události 17. listopadu

Lidé po celém Česku si dnes připomínají události 17. listopadu let 1939 a 1989. Vzpomínkové akce se konají po celé zemi. Hned ráno proběhla tradiční pieta u Hlávkovy koleje. Řečníci tam připomněli oběť studentů z roku 1939 i solidaritu tehdejších škol v zahraničí, zejména v Británii. Vyzdvihli také pomoc dnešních českých studentů Ukrajině zmítané válkou a zdůraznili potřebu dialogu v dnešní společnosti ovlivněné dezinformacemi a válečným konfliktem i potřebu vzdělání a kritického myšlení pro zdraví společnosti.

U pamětní desky sametové revoluce na Národní třídě se lidé i politici také začali scházet už od rána. Jako jeden z prvních na místo dorazil předseda ANO Andrej Babiš nebo předseda ČSSD Michal Šmarda. Květiny na místě položili i předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, představitelé STAN či Pirátů. Podle ministra zahraničí Jana Lipavského (PIráti) dnešek připomíná, že svoboda není zadarmo. Předseda Pirátů Ivan Bartoš připomněl, že 17. listopad je nejen svátkem boje za svobodu a demokracii, ale také svátkem studentů a jejich boje proti zavírání vysokých škol.

Podle Miloše Vystrčila (ODS) si Česko musí připomínat minulost, aby nepřišlo o svobodu a demokracii. Podle něj země nyní čelí snaze zkreslit vzpomínky na totalitu. Vystrčil také apeloval na to, aby ve společnosti byla větší snaha o spolupráci při odstraňování problémů. "Největší nebezpečí, kterému čelíme, je, že si zkreslíme minulost," řekl Vystrčil. Předseda lidovců a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. poděkoval všem, kteří přes 40 let dokázali vzdorovat komunistickému režimu i za cenu osobních obětí. Podle Pekarové Adamové (TOP 09) skončila sametová revoluce až odchodem posledního ruského vojáka z Československa. K památníku přišla i řada prezidentských kandidátů.

Den boje za svobodu a demokracii připomene také průvod s názvem Sametové posvícení. Akce je každoročně spojená se satirickými maskami, kterými poukazuje na aktuální dění. Letošní jedenáctý ročník ale bude podle zakladatelky akce Olgy Cieslarové jiný. Tématem je totiž nucené opuštění domova - to má odkazovat na příběhy mnoha ukrajinských rodin, které utekly před válkou. Na Václavském náměstí bude pak v podvečer Koncert pro budoucnost.