Median: Volby by vyhrála ČSSD, zvyšuje náskok před ODS

Volby do Poslanecké sněmovny by v říjnu vyhrála ČSSD s 38,1 procenta, což je oproti předchozímu výzkumu posílení o více než tři procenta. Druhá by skončila ODS se ziskem 30,2 procenta. To je zhruba o jedno procento méně než minule, kdy by získala 31,5 procenta. Vyplývá to z aktuálního volebního modelu, který zveřejnila agentura Median a který má ČTK k dispozici.

Pětiprocentní hranici, které je nutno pro vstup do sněmovny dosáhnout, by překročily ještě tři další strany. Komunisty by volilo 13,8 procenta dotázaných, lidovce 5,8 procenta a zelené 5,1 procenta občanů. Strana zelených by se tak ocitla těsně nad pětiprocentní hranicí, což ale vzhledem ke statistické chybě pohybující se v tomto případě kolem 1,5 procenta nemusí znamenat, že by se do parlamentu dostala.

Podle stranických preferencích, které představují aktuální rozložení sympatií k politickým stranám v celé společnosti a zahrnují i názory nerozhodnutých lidí a nevoličů, vede ČSSD s 19,1 procenta příznivců. Pro ODS se vyslovilo 15,1 procenta Čechů, KSČM by zvolilo 6,9 procenta, KDU-ČSL 2,9 procenta a Stranu zelených 2,6 procenta lidí. Přes 41 procent občanů uvedlo, že by nešlo volit.