Ministerstvo vnitra chce urychlit vznik databáze výtržníků na stadionech

Ministerstvo vnitra chce přísněji dohlížet na problémové fanoušky na sportovních stadionech. Základ jejich databáze chce mít hotové ještě letos. Po jednání expertní skupiny k diváckému násilí to řekl ministr vnitra Jan Hamáček z ČSSD. O systému, který by shromažďoval informace o výtržnících a omezil by jejich přístup na stadiony, jedná ministerstvo už pět let. Teď by chtěl Hamáček vznik databáze urychlit. Kostra by podle něj měla být hotová do několika měsíců. Pak bude podle něj záležet na jednotlivých klubech.

Expertní komise se sešla kvůli výtržnostem na stadionu fotbalové Sparty. Minulý víkend tam pyrotechnika zranila tři diváky.

Nejnovější zprávy

 • Brno staví na výstavišti záložní nemocnici pro pacienty s covidem

  26.10.2020

  Na výstavišti v Brně v pavilonu G2 začala stavba záložní nemocnice s 300 lůžky pro pacienty s nemocí covid-19. ČTK to řekla brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS). Postavená by měla být za týden, zcela hotová i s vybavením za dva týdny. Fungovat by podle Vaňkové začala ale jen v případě nedostatku lůžek v nemocnicích v kraji. Provoz by měla zajistit Fakultní nemocnice Brno. Nemocnice v Jihomoravském kraji zatím lůžka pro pacienty s covidem-19 mají, musely ale omezit plánované operace.

  Nemocnici staví město, provoz by ale měla zajistit Fakultní nemocnice Brno zřizovaná státem. Nájem za nemocnici stanovila městská firma Veletrhy Brno na symbolickou jednu korunu. V neděli dokončila armáda práce na záložní nemocnici na výstavišti v pražských Letňanech, která nabídne 500 lůžek pro lidi s covidem-19. Její uvedení do provozu závisí na vývoji pandemie koronaviru.

 • Nakažených zdravotníků je nyní přes 13.000, řekl Kubek

  26.10.2020

  Zdravotníků, kteří jsou aktuálně pozitivně testovaní na onemocnění covid-19, je více než 13.000. Českému rozhlasu-Radiožurnálu to řekl prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek. Nakažených je podle něj 2600 lékařů, 6000 sester a 4500 ostatních zdravotníků. Počty v posledních dnech rychle rostou, podle Kubka onemocní asi tisíc zdravotníků denně. Podle údajů Českého statistického úřadu je v Česku 50.000 lékařů a přes 117.000 zdravotníků bez lékařského vzdělání.

  Podle odborníků je právě nedostatek odborného personálu spolu s nedostatkem lůžek pro péči o nakažené s vážným průběhem nemoci covid-19 největším rizikem současného velkého nárůstu pozitivně testovaných. "Karantény už nepočítáme, protože zdravotníci v karanténě chodí normálně běžně do práce, to už je delší dobu. Onemocní nám asi tisíc zdravotníků každý den," řekl Kubek. Kvůli zhoršené epidemické situaci v zemi a obavám z překročení kapacit zdravotnického systému vláda v minulém týdnu souhlasila s pobytem až 300 vojenských zdravotníků ze zemí EU a NATO v Česku po dobu 90 dnů. V nemocnicích pomáhají také medici a další studenti zdravotních škol.

  Hasiči v noci přivezli do ČR z Maďarska 150 plicních ventilátorů pro pacienty s covidem. Dalších 45 dorazí dnes z Rakouska.

 • Velké vánoční trhy v Praze letos kvůli koronaviru nebudou

  26.10.2020

  Oslavy Vánoc v Praze budou letos z důvodu pandemie v omezené podobě, budou chybět tradiční velké trhy a doprovodné akce. ČTK to řekl radní Jan Chabr (TOP 09). Strom na Staroměstském náměstí stát bude, v úvahu podle radního přichází i několik stánků. Trhy jsou podle Chabra společenskou událostí, na které bývá velká koncentrace lidí. "Z tohoto důvodu by bylo s ohledem na epidemiologickou situaci zřejmě velmi nevhodné konat vánoční trhy a připravovat je v rozsahu a velikosti, na které jsme zvyklí z minulých let," uvedl. Dodal, že magistrát zároveň nechce oslavy Vánoc úplně vypustit, a to i z psychologických důvodů.

  Firma Taiko už vybrala strom, který na Staroměstském náměstí vztyčí. Bude to smrk ztepilý vysoký 19 metrů, který vyrostl nedaleko Jílového u Prahy. Trhy se v centru metropole za normálních okolností konají od přelomu listopadu a prosince do začátku ledna. Kromě Staroměstského náměstí bývají také například na Václavském náměstí, náměstí Míru a dalších místech v Praze.

 • V neděli přibylo 7301 nakažených, je to nejvyšší nedělní nárůst

  26.10.2020

  Přírůstek nových potvrzených případů koronaviru v neděli v Česku po pěti dnech klesl pod deset tisíc. Laboratoře jich odhalily 7301. Přesto je to nejvyšší nedělní nárůst od března. Nedělní čísla bývají nižší než v jiných dnech, protože se obvykle méně testuje. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. S covidem-19 dosud v Česku zemřelo 2201 lidí, téměř třetina z toho připadá na uplynulý týden. Pacientů ve vážném stavu přibylo za týden o víc než třetinu, je jich 800.

  Rekordní byl v uplynulých sedmi dnech také celkový nárůst pozitivních případů v zemi. Laboratoře jich odhalily více než 84.000. Více se rovněž testuje. Ve všedních dnech se počet testů pohyboval okolo 45.000, v sobotu klesl zhruba na 36.2000. Pozitivních byla zhruba třetina. Nejvíc nákaza v posledním týdnu zasáhla Zlínsko, kde ministerstvo eviduje 1097 případů na 100.000 obyvatel. Následuje Vsetínsko s 1053 a Královéhradecko se zhruba 1037 nakaženými na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní. Nejlépe je na tom Chebsko s 307 případy na 100.000 obyvatel. V žádném jiném regionu České republiky tento ukazatel neklesl pod 400.

 • Před 50 lety provedli lékaři v Československu první bypass

  26.10.2020

  Bypass, tedy přemostění ucpaných srdečních cév, provedli jako první v někdejším Československu lékaři na chirurgické klinice kardiovaskulární chirurgie na Karlově náměstí v Praze. Tým profesora Jaroslava Lichtenberga před 50 lety, 28. října 1970, přemostil čtyřiapadesátiletému pacientovi pravou věnčitou tepnu s ischemickou chorobou srdeční. Nemocnému se poté dařilo dobře, ambulantně byl kontrolován léta.

  Lékaři v pražské Všeobecné fakultní nemocnici dnes provádějí široké spektrum kardiovaskulární chirurgie. Před lety třeba vypracovali operační postupy pro pacienty starší 70 nebo dokonce i 80 let. Vedle potíží spojených s biologickým věkem u nich totiž musejí zohlednit také fakt, že obvykle trpí řadou dalších chorob, což zásadním způsobem ovlivňuje pooperační průběh. Specialitou pracoviště jsou pak aortokoronární bypassy u pacientů s probíhajícím infarktem myokardu. V současnosti je v Česku 12 komplexních center kardiovaskulární péče, pět z nich je v hlavním městě.

 • Zájezdoví dopravci mohou ode dneška žádat o kompenzace

  26.10.2020

  Zájezdoví autobusoví dopravci budou moci ode dneška žádat o kompenzace, které by jim měly pomoci zmírnit ztráty z jarní krize. Stát mezi ně v programu COVID-BUS rozdělí až miliardu korun. Dotace by měly kompenzovat ztráty dopravců od 12. března, tedy začátku nouzového stavu, do konce letošního června. Krize v Česku zasáhla až 2000 zájezdových dopravců provozujících dohromady asi 9000 autobusů. Firmy se na jaře kvůli rušeným akcím dostaly s počtem objednávek takřka na nulu.

 • Žákům dnes začíná volno, budou ho mít celý týden

  26.10.2020

  Žákům a studentům základních a středních škol začíná dvoudenní volno, které vyhlásilo ministerstvo školství kvůli šíření nového typu koronaviru. Navážou na něj státní svátek 28. října a dvoudenní podzimní prázdniny, takže děti celý týden nebudou mít výuku. Kvůli nárůstu počtu nakažených s covidem-19 byly už v předchozích týdnech děti doma, protože vláda rozhodla o přechodu škol na distanční vzdělávání. Příští týden bude zřejmě kvůli nepříznivé epidemické situaci výuka na dálku pokračovat.

 • Počasí

  26.10.2020

  Zataženo nízkou oblačností, místy mlhy a mrholení. Na horách a přechodně místy i v nižších polohách polojasno. Nejvyšší denní teploty 9 až 13 °C, při malé oblačnosti kolem 15 °C, v 1000 m na horách kolem 11 °C.

 • Nedělní růst případů covidu zrychlil, ve vážném stavu je 800 lidí

  25.10.2020

  Do nedělního večera v Česku přibylo 4577 případů koronaviru, zhruba o tři čtvrtiny víc než minulou neděli za stejnou dobu. Nedělní čísla bývají nižší než v jiných dnech, protože se obvykle méně testuje. Vyplývá to z informací k 18:00 na webu ministerstva zdravotnictví. Počty nově potvrzených případů koronaviru tak dál výrazně rostou.

  Za sobotu jich přibylo 12.472, což byl rekord ve víkendovém dni a zhruba o polovinu víc než o týden dřív. Pátečních 15.253 odhalených nakažených byl největší denní přírůstek od březnového počátku šíření nákazy. Celkem se dosud v Česku nakazilo 255.373 lidí, 97.282 už se vyléčilo.

 • Babiš: Pokud se nestane zázrak, vláda bude muset přitvrdit omezení

  25.10.2020

  Pokud se nestane zázrak, vláda bude muset přitvrdit opatření proti šíření koronaviru, řekl premiér Andrej Babiš (ANO) ve videu zveřejněném na youtube. Znovu vyzval, aby lidé omezení dodržovali. Nynější opatření, která platí teprve od čtvrtka, mají podle premiéra "strašně moc" výjimek. Uvedl také, že ministerstvo zdravotnictví musí předložit projekt na urychlení trasování i testování. Hledat kontakty nakažených koronavirem stát nestíhá, přiznal. Kvůli rostoucímu počtu nakažených hlavně mezi seniory nad 65 let bude podle Babiše potřeba, aby se vláda opatřeními proti koronaviru znovu zabývala. Dosavadní podle něj nefungují, někteří lidé je nedodržují.

  Připomněl, že na koronavirus není žádný lék a počty nakažených rostou v celé Evropě. Světlem na konci tunelu je podle Babiše vakcína. Předběžně jsou zprávy, že by mohla být k dispozici od prosince, řekl. Česko by podle něj mělo dostat půl milionu vakcín, prioritně by měli být očkováni lidé na 65 let, pacienti s chronickými chorobami, zdravotníci nebo zaměstnanci v sociálních službách. Připomněl, že vláda objednala v Evropské unii 3,5 milionu dávek, což vystačí pro 1,75 milionu obyvatel.