Ministr Bublan se neobává případného vysvětlení USA o věznicích a letech

Český ministr vnitra František Bublan se neobává, že by případná americká odpověď na žádost Evropské unie objasnit podezření o tajných věznicích CIA ve střední a východní Evropě přinesla nějaké skandální odhalení na český účet. "Pro nás určitě ne. Jsem si jist, že takové zařízení u nás není a ani nebylo. Není možné, aby se taková věc stala, aniž by o tom někdo z vládních činitelů nevěděl. Zkrátka, nás se to nedotýká," řekl ČTK Bublan během zasedání ministrů vnitra a spravedlnosti "pětadvacítky".

Mimosoudní věznění podezřelých z terorismu, jaké uplatňují USA například na základně v Guantanámu, podle Evropanů odporuje mezinárodnímu právu. O vyjádření požádal Washington jménem Evropské unie šéf britské diplomacie Jack Straw, jehož země unii toto pololetí předsedá. Odpověď dosud nepřišla. Místopředseda Evropské komise Franco Frattini nedávno pohrozil sankcemi, pokud by se podezření o tajných věznicích prokázala. Ale problém se během dvou dnů jednání ministrů vnitra a spravedlnosti "pětadvacítky" na pořad vůbec nedostal, a to podle Bublana ani v neformálních rozhovorech.

Podle britského tisku letouny CIA při utajených letech, údajně s vězni na palubě, uskutečnily na 300 mezipřistání na evropských letištích, z toho 96 v Německu a 80 v Británii. O údajných 15 přeletech letounů CIA přes české území se ministr vnitra prý také dozvěděl až z novin. Pohyb letadel má na starosti řízení letového provozu, popřípadě ministerstvo dopravy.