Ministr Jandák odvolal vědeckou radu pro památkovou péči

Ministr kultury Vítězslav Jandák odvolal svůj poradní orgán, vědeckou radu pro státní památkovou péči. "Důvodem k plošnému odvolání poradního orgánu ministerstva bylo zjištění, že vědecká rada vykonávala svou činnost za okolností, které vedly k neprůhlednému procesu rozdělování finančních prostředků ze státního rozpočtu na obnovu památek," sdělila k ministrovu kroku ČTK Ludmila Kadrnková z tiskového oddělení ministerstva.

Ministr o odvolání rady hovořil již v nedělním pořadu České televize. Jako důvod uvedl to, že rada zaslala dopis kulturním výborům obou komor parlamentu, ve kterém se vyjadřuje k jeho krokům v oblasti památkové péče. Podle předsedy rady, vedoucího Ústavu dějin umění při FF UK a prorektora školy Mojmíra Horyny si rada připadá zbytečná, neboť ministr její členy během svého dosavadního působení ve funkci ani nekontaktoval. Členové rady chtěli podle něj sami rezignovat.

Jandák také v pořadu uvedl, že se Horyna podílel na pochybných výběrových řízeních při rekonstrukci Senátu. "U těch jsem vůbec nebyl, byl jsem v gremiu odborníků, kteří připravovali koncepci rekonstrukce, ale do ekonomických věcí jsem nikdy nezasahoval," řekl Horyna ČTK. "To je vážné obvinění, po dohodě s kolegy z právnické fakulty zvážím, co s tím mám dělat," dodal.