Ministr Němec dočasně zprostil soudce Sováka výkonu funkce

Aféra kolem konkurzního soudce Jiřího Berky má další "oběť". Po nucené rezignaci šéfa Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Jana Mareše a čtvrtečním odvolání místostarosty Lovosic (ODS) Miroslava Závady v pátek dočasně přišel o talár soudce pražského vrchního soudu Zdeněk Sovák. Všechny tři muže a jejich problémy spojuje jediné - policejní odposlechy jejich telefonních rozhovorů s údajným organizátorem zmanipulovaných konkurzů Vladislavem Větrovcem. "Rozhodl jsem o jeho (Sovákově) dočasném zproštění funkce soudce," řekl ČTK ministr spravedlnosti Pavel Němec.

Zda rozhodnutí souviselo právě s nedávno zveřejněnými odposlechy, zatím nechtěl Němec specifikovat, protože verdikt ještě nebyl Sovákovi doručen. "Souvisí to se současnou situací kolem soudce Sováka," uvedl ministr bez dalších podrobností. Němec již na čtvrteční tiskové konferenci soudcovské unie řekl, že se Sovákovo jednání neslučuje s chováním soudce.

Sovák není zbaven taláru poprvé. Svůj původní soudcovský post na Nejvyšším soudu musel z rozhodnutí Němcova předchůdce Karla Čermáka opustit poté, co byl s Větrovcem obviněn za opisování cizích odborných textů. Němec mu ale talár vrátil, protože se podle něj vyšetřování údajného plagiátorství neúměrně vleklo. Sováka ale přeřadil na Vrchní soud v Praze.

Sovák stojí také za potížemi odvolaného lovosického místostarosty Závady. Z odposlechů vyplývá, že Závada pomáhal zahladit vyšetřování jeho dopravní nehody. Sovák havaroval v opilosti v listopadu 2003. Hrozilo mu kárné řízení a ztráta řidičského průkazu až na dva roky. Po nehodě proto zavolal Sovákův přítel a místní soudce Josef Knotek (nyní také trestně stíhán a dočasně zbaven funkce) Větrovcovi a požádal ho, aby se o nehodě nikdo nedozvěděl. Pomoci jim v tom měl právě Závada, protože nehodu řešila přestupková komise lovosické radnice. Sovák nakonec dostal pouze pokutu 1500 korun, která nebyla nikde evidována.