Mirek Topolánek: Omezený mandát vlády neovlivní zahraniční politiku

Přestože nová vláda usiluje kvůli složité vnitropolitické situaci pouze o časově omezený mandát, na zahraniční politiku to nesmí mít vliv, řekl ve čtvrtek v Praze českým velvyslancům šéf menšinového kabinetu ODS Mirek Topolánek. Česká diplomacie si podle něj musí zachovat svoji kontinuitu, předvídatelnost a důvěryhodnost. Jako první prioritu zmínil Topolánek přípravy České republiky na předsednictví EU na jaře 2009, které považuje za "zatěžkávací zkoušku". Organizační věci spojené s přípravami bude koordinovat vládní zmocněnec odpovědný přímo premiérovi, uvedl Topolánek. Dodal, že během předsednictví by ČR měla usilovat především o plnou liberalizaci vnitřního trhu unie a "faktické naplnění obecného principu čtyř svobod" - volného pohybu lidí, zboží, kapitálu a služeb. Důraz na tuto otázku klade také Vondra.

I přes krach ratifikace evropské ústavy je premiér přesvědčen, že EU by měla najít způsob, jak efektivně fungovat i s větším počtem členů. Doufá v dodržení lednového termínu přijetí Rumunska a Bulharska. Zvláštní pozornost bude česká vláda věnovat průběhu vyjednávání o vstupu s Chorvatskem a Tureckem, řekl Topolánek. Za další důležité priority považuje dobrou sousedskou politiku, transatlantické vazby a podporu dodržování lidských práv ve světě.

Topolánek rovněž zmínil otázku případného vybudování americké protiraketové základny v ČR, kvůli níž se v uplynulých dnech ostře střetli Vondra a šéf ČSSD Jiří Paroubek. Bývalý premiér v pondělí oznámil americkému velvyslanci Williamu Cabanissovi, že jeho strana nechce, aby v Česku základna vznikla. Naopak Topolánek soudí, že rozmístění základen v některých evropských zemích povede ke zlepšení bezpečnostní ochrany pro Českou republiku i celý evropský kontinent. "Výstavba protiraketového deštníku je v souladu s našimi závazky v rámci bezpečnostní a obranné politiky v NATO i v Evropské unii," uvedl premiér.