Místopředseda KSČM Dolejš je pro podporu menšinové vlády ČSSD

Místopředseda KSČM Jiří Dolejš připouští možnost, že by komunisté byli ochotni za určitých okolností podporovat menšinový kabinet ČSSD. Uvedl to v nedělním diskusním pořadu Nedělní partie televize Prima v reakci na krizi uvnitř vládní US-DEU, kterou opustili dva poslanci.

"Do budoucna, pokud strana sociálnědemokratická se rozhodne být levicovou, tak má naši podporu, tichou podporu," řekl Dolejš. "Jsme na to připraveni v podstatě od roku 2002, kdy vzniklo to známé číslo 111 pro levici," odvětil na dotaz, zda je KSČM připravena podpořit menšinovou vládu ČSSD. KSČM a ČSSD mají ve sněmovně po předloňských volbách celkem 111 křesel.

Podpora menšinového kabinetu ale podle Dolejše také záleží na tom, s čím by předseda vlády a sociální demokracie Vladimír Špidla za komunisty přišel. "My jsme v roli těch, kteří teď tak trochu vyčkávají na reakci," podotkl Dolejš. Ve shodě s postojem šéfa KSČM Miroslava Grebeníčka dodal, že komunisté návrhy ČSSD podpoří v případech, kdy se budou překrývat s jejich volebním programem. Myšlenky na tichou či oficiální podporu KSČM tento týden zcela neodmítl vicepremiér a místopředseda ČSSD Stanislav Gross a další představitelé strany.

Špidla dal ale jasně najevo, že menšinový kabinet není na pořadu dne. Ani jemu ovšem spolupráce s KSČM při schvalování zákonů není cizí. "Ve sněmovně se běžně hlasuje napříč (politickým spektrem), může najít stovky a tisíce hlasování, kdy se tomu tak stalo," řekl.

V zachování soudržnosti dosavadní vládní koalice ČSSD, KDU- ČSL a US-DEU doufá unionistický poslanec Pavel Němec, šéf sněmovního výboru pro evropskou integraci. "Jakékoli rozkývání této vlády je nahrávání komunistům," poznamenal v pořadu Primy. Tak jako bývalý americký ministr zahraničí Henry Kissinger se domnívá, že země s vládou, v níž jsou komunisté, nepatří do západního světa.