Mluvčí polské vlády: Premiér nepoškozoval akcionáře Unipetrolu

Mluvčí polské vlády odmítá obvinění, že polská strana poškozovala práva menšinových akcionářů Unipetrolu. Reagoval tak na čtvrteční vystoupení místopředsedy českých opozičních občanských demokratů Ivana Langera v české Poslanecké sněmovně. ODS se ve svých obviněních opírá o záznam z varšavské schůzky Zdeňka Doležela, někdejšího šéfa kabinetu premiéra Jiřího Paroubka, s polským předsedou vlády Markem Belkou. "Byla to normální diplomatická forma kontaktu, která měla přispět k udržení dobrého klimatu vzájemných polsko-českých investic," řekl ČTK mluvčí polské vlády Dariusz Jadowski. Při schůzce, která se konala 23. srpna, podle něj premiér Belka nehovořil o konkrétních rozhodnutích úřadů.

"Předsedovi polské vlády, pokud se bavíme o investici PKN Orlen v České republice, záleželo na tom, aby byly dodrženy všechny požadavky vymáhané českým právním řádem a zároveň aby nebyl poškozen polský investor," dodal Jadowski. Langer ale požaduje, aby obsah varšavské schůzky prověřila policie. Své podezření opírá o záznam, který údajně pořídil český velvyslanec Bedřich Kopecký. Z textu vyplývá, že polská strana naléhala na to, aby Komise pro cenné papíry ve zkrácené časové lhůtě umožnila koncernu PKN Orlen vykoupit podíly menšinových akcionářů Unipetrolu.

PKN Orlen, kterému česká vláda prodala Unipetrol, měl povinnost vykoupit podíly minoritních akcionářů. Vzhledem k tomu, že jeho první nabídku minoritním vlastníkům Komise pro cenné papíry odmítla, měl polský koncern pozastaven výkon svých akcionářských práv. Toho se snažili využít menší akcionáři Unipetrolu ke svolání valné hromady; na ní by například mohli prosadit do vedení firmy své zástupce a změnit stanovy Unipetrolu. Komise pro cenné papíry měla lhůtu na rozhodnutí o nové nabídce Orlenu do 31. srpna. Pokud by ji celou využila, nestačil by se Orlen ujmout svých práv a na valné hromadě, jež se konala 6. září, zabránit změnám v Unipetrolu. Nakonec ale KCP rozhodla dříve a PKN Orlen získal svá práva včas.

Právě před odletem na varšavskou schůzku se Doležel setkal v Praze s polským lobbistou Jackem Spyrou. V souvislosti s prodejem Unipetrolu si údajně Spyrovi řekl o pětimilionový úplatek. Doležel tvrdí, že úplatek nežádal; úřad vlády s ním ale ukončil pracovní poměr.