Mnohé známé tváře se do Senátu nedostaly

Místopředseda Senátu Zdeněk Škromach (ČSSD) neobhájil svůj mandát v Senátu. Senátorkou za Hodonín tak bude starostka Ratíškovic Anna Hubáčková (za KDU-ČSL). Škromach byl senátorem od roku 2010, předtím byl poslancem a v minulosti také ministrem práce a sociálních věcí. Škromach řekl, že nyní začíná od nuly. Situaci, kdy je bez politické funkce, vnímá jako výzvu. Na Táborsku neuspěl ministr průmyslu a obchodu Mládek (ČSSD). Porazil ho učitel Jaroslav Větrovský (za ANO). Mládek před volbami uvedl, že pokud nezvítězí, dá k dispozici svou vládní funkci. Poslankyně a bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) rovněž senátorkou za Prahu 11 nebude. V souboji o křeslo v horní komoře Parlamentu ji porazil tamní dlouholetý zastupitel a spoluzakladatel Hnutí pro Prahu 11 Ladislav Kos.

Na Mostecku byla zvolena Alena Dernerová (Severočeši.cz). Porazila bývalého hokejistu a někdejšího poslance Jiřího Šlégra (ČSSD). Zvoleni jsou rovněž Tomáš Jirsa (ODS) na Českokrumlovsku, Petr Holeček (za STAN) na Mělnicku, Jaromíra Vítková (KDU-ČSL) na Blanensku, Petr Orel (SZ) na Novojičínsku a Jiří Ciencala (za hnutí Občané spolu - nezávislí) na Frýdeckomístecku.

Do Senátu zamíří také Jiří Růžička (za TOP 09), ředitel Gymnázia Jana Keplera. Ve volebním obvodu Praha 6 zvítězil nad filozofem Václavem Bělohradským (za ČSSD). Novým senátorem za Jičínsko se stane místostarosta Dymokur, zemědělec a lesník Tomáš Czernin (TOP 09+STAN). Senátorem na Jihlavsku se znovu stane občanský demokrat Miloš Vystrčil (ODS). Senátorem za Liberecko bude chrastavský starosta Michael Canov (STAN). Ve druhém kole pro něj hlasovalo 80,18 procenta voličů. Takovou podporu v Libereckém kraji zatím žádný jiný senátní kandidát nedostal.

Plzeň bude v Senátu zastupovat autor večerníčků Václav Chaloupek (OPAT). Post senátora na Berounsku obhájil Jiří Oberfalzer z ODS. Osminásobný vítěz Velké pardubické Váňa (za ANO) senátorem nebude. Na Karlovarsku porazil současný senátor Jan Horník (STAN). Senátorkou za Prahu 10 bude opoziční zastupitelka Renata Chmelová (za KDU-ČSL), senátorem za obvod 55 Brno-město bude opět onkolog Jan Žaloudík (za ČSSD), za Kroměřížsko ředitelka centra pro seniory Šárka Jelínková (KDU-ČSL), za Olomoucko lékař Lumír Kantor (za KDU-ČSL), na Pardubicku Miluše Horská (KDU-ČSL).

Za Bruntálsko vystřídá v Senátu bývalého hejtmana a ministra zemědělství Jaroslava Palase ředitel krnovské nemocnice Ladislav Václavec (ANO). Senátorem za Kutnohorsko bude opět čáslavský starosta Jaromír Strnad (ČSSD), na Orlickoústecku obhájil Petr Šilar (KDU-ČSL), za Mělnicko bude senátorem starosta Kralup nad Vltavou Petr Holeček (STAN). Senátorem na Ústecku se stane Jaroslav Doubrava (Severočeši.cz), za Ostravu ředitel Hasičského záchranného sboru Zdeněk Nytra a za brněnský obvod 58 Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno.