Mostecká OHK podporuje novelu zákona o ochraně přírody

Mostecká hospodářská komora (OHK) podporuje iniciativu skupiny poslanců, kteří navrhli novelu zákona o ochraně přírody a krajiny. Jejím cílem je zpřesnit účast veřejnosti ve správních řízeních, při nichž mohou být dotčeny zájmy ochrany přírody. Stávající zákonná úprava komplikuje rozvoj nových investic a tvorbu dalších pracovních míst ve strukturálně postiženém regionu Mostecka, informoval ČTK předseda mostecké komory Rudolf Jung. Cílem novely zákony je podle Junga zjednodušení a zpřehlednění procesu stavebních řízení. "Záměrem je dát firmám a podnikatelům jistotu, že jejich investice nebude zmařena. A to na základě nikoli věcných argumentů, ale samoúčelných procesních záležitostí, jak se v mnoha případech nyní děje.," uvedl.

Novela navrhuje vyloučit veřejnost z účasti ve stavebním řízení. "Ochranu životního prostředí lze řešit už při projednávání územního plánu, posuzování vlivu na životní prostředí dle EIA a v územním řízení. Zamezí se tak riziku, že firma vydá peníze za studii, nákup pozemků a nemovitostí a v důsledku uplatnění zákona o ochraně přírody potom nezíská stavební povolení. Takový postup není v okolních zemích možný, a Česko tak u zahraničních investorů znevýhodňuje," dodal Jung.

Návrh novely prosazuje teplický poslanec a vládní zmocněnec pro severozápadní Čechy Vlastimil Aubrecht (ČSSD) či mostecký poslanec a místopředseda sněmovního hospodářského výboru Oldřich Vojíř (ODS).