Muzeum v České Lípě otevře expozici věnovanou Menšíkovi

Přesně jako světnice na chalupě herce Vladimíra Menšíka bude vypadat nová stálá expozice, kterou ve středu otevře Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě. Předměty z Menšíkovi pozůstalosti získalo muzeum od jeho manželky, která chalupu v Horní Polici na Českolipsku loni prodávala. ČTK to řekla Jana Jakubská z oddělení výstav.

"Výstava budí dojem, jako kdyby si umělec jen odskočil. S jejím uspořádáním nám pomáhala Menšíkova rodina," uvedla Jakubská. Na stole leží rozložené křížovky, v místnosti je i hercovo oblíbené ohmatané houpací křeslo, židle nebo harmonium, na které hrával, když bavil společnost. "Bude to průřez volným časem Vladimíra Menšíka," dodala Jakubská. Výstavu podle ní doplňují autobiografické texty a texty a fotografie o životě herce na chalupě. Na nich lze zhlédnout Menšíka hrajícího ping-pong, koupajícího se s dětmi v řece Ploučnici, řezajícího dříví nebo rybařícího.

Vladimír Menšík (1929 až 1988) koupil chalupu v Horní Polici v roce 1965. Trávil v ní s rodinou většinu volného času a sám ji také zrekonstruoval. Manželka Olga, která výstavu slavnostně zahájí, dodnes vzpomíná na veselé večírky s herci, které se tam odehrály. Při zařizování chalupy sháněli Menšíkovi věci, které by odpovídaly lidovému charakteru bydlení. Podařilo se jim nasbírat místní lidovou keramiku, dobové malované skříně a truhly z Českolipska.