Na opravy budov pražských kulturních institucí půjdou miliardy

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) předloží v pondělí vládě návrh na prodloužení programu Péče o národní kulturní dědictví I. Program vláda schválila v roce 2019 s rozpočtem asi osm miliard korun určeným k financování 17 projektů rekonstrukcí a novostaveb sídel veřejných kulturních institucí. Program měl trvat do roku 2028.

Peníze mají jít například na opravy Veletržního paláce či Nové scény v Praze. Nyní MK předkládá návrh na prodloužení programu o rok a navýšení jeho rozpočtu o 907 milionů korun. Ministr bude také vládu informovat o aktuálním stavu programu.

Program Péče o národní kulturní dědictví I. navazuje na předchozí podobný projekt, jmenovitě počítá s podporou sedmi národních kulturních institucí a celkovou sumou 7,8 miliardy korun. S nejvyšší sumou, téměř s 2,5 miliardy korun se v něm počítá pro Národní památkový ústav, 1,7 miliardy by mělo čerpat Národní technické muzeum. Částky mezi půl miliardou a miliardou korun jsou určeny pro Národní divadlo, Národní muzeum, Národní galerii, Muzeum umění Olomouc a Národní filmový archiv.