Na služby chybí tři miliardy, postižení a odbory jdou na náměstí

Na nový systém sociálních služeb, který začne platit v lednu, chybí v rozpočtu na příští rok stále tři miliardy korun. Sdělili to zástupci rady postižených, zdravotnických odborů a unie zaměstnavatelských svazů. Společnými shromážděními v Praze a krajských městech chtějí poslance přimět k tomu, aby chybějící částku do sociálních služeb přesunuli. Akce se uskuteční 28. listopadu. Systém sociálních služeb mění zákon, který začne platit v lednu. Podle něj budou postižení, senioři a další potřební dostávat příspěvek na péči přímo. Sami se pak rozhodnou, zda si zaplatí ústav, stacionář, asistenta nebo zda se o ně postará rodina. "Je to jedna z nejvýznamnějších systémových změn po listopadu 1989. Týká se statisíců lidí," řekl předseda Národní rady zdravotně postižených Václav Krása.

Kdyby poslanci podle viceprezidenta Unie zaměstnavatelských svazů ČR Pavla Duška peníze ve státní pokladně do sociálních služeb nepřesunuli, hrozil by kolaps péče. Příspěvky od klientů totiž pokryjí zhruba polovinu nákladů poskytovatelů služeb. Druhou půlku by měly srovnat dotace. Právě do nich by chybějící tři miliardy měly putovat. Ministerstvo práce navrhlo částku převést z nemocenského pojištění. S tímto krokem souhlasí i sněmovní výbor pro sociální politiku. Pořadatelé shromáždění věří, že i zákonodárci návrh schválí.

Podle předsedy zdravotnických odborů Jiřího Schlangra přechod na nový systém sociálních služeb nekomplikuje ale jen nedostatek financí. Příslušní úředníci totiž zatím mají jen základní informace. Schází jim metodický pokyn, podle něhož by měli od ledna postupovat. Prováděcí vyhláška k zákonu měla vyjít koncem září, ve sbírce zákonů se objeví také až nyní. "Doufáme, že se veřejná správa k nám připojí. Musíme přechod na nový systém zvládnout. Není cesty zpátky," uvedl Schlanger. Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas již vyhlášku podepsal.