Nečas: Důchodový systém by se mohl změnit nejpozději v lednu 2008

Důchodový systém v ČR by se mohl změnit ve druhém pololetí příštího roku či nejpozději v lednu 2008. V tu dobu by mohl začít platit zákon, který zakotví reformní úpravy penzijní soustavy. Vyplývá to z harmonogramu příprav, který v úterý novinářům představil ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS). Podle něj by se do navrhovaného termínu mohly parlamentní strany na změnách, mezi něž patří prodlužování důchodového věku i doby pojištění, shodnout a zákonodárci by je mohli schválit. Vláda se chystá ve středu podat demisi. Podle Nečase by příprava změn penzijní soustavy ale měla pokračovat bez ohledu na politickou situaci, složení kabinetu či případné předčasné volby.

Zákon by mohl zakotvit i zavedení stropu plateb pojistného, změnu invalidních důchodů či placení pojistného za takzvané náhradní doby, tedy za studium či rodičovskou dovolenou. Souhrn 16 hlavních změn nepředstavuje zásadní reformu, ale úpravu parametrů současného systému. Podle Nečase je lepší prosazovat méně ambiciózní cíle, na kterých se mohou strany shodnout, než radikální proměnu. "Úmyslně se vyhýbáme politicky konfliktním a explozivním oblastem, jako je úvaha o fondovém spoření," uvedl ministr. Dodal, že všechny strany budou muset od svých návrhů reformy ustoupit. ODS se vzdá rovného důchodu, řekl.

O reformě penzí jednala už v minulém volebním období pětice stran, které zasedaly ve sněmovně. Dohoda politiků nakonec ztroskotala na zvyšování důchodového věku na 65 let. S tímto krokem počítala ČSSD, ODS, KDU-ČSL i unionisté. Komunisté byli proti.

Důchodový systém měl zůstat bez dluhů ještě asi 20 let. Ke konci roku 2005 v něm zbylo devět miliard korun, příští rok by to měly být miliardy dvě. Podle Nečase by kolem roku 2010 schodek mohl činit deset miliard. Společnost totiž stárne a život se prodlužuje. Zatímco loni lidé nad 60 let tvořili pětinu obyvatel, v roce 2020 by to měla být čtvrtina a v roce 2050 dvě pětiny, uvedl ministr.

Nejnovější zprávy

 • Ve středu v ČR poprvé přibylo téměř 15.000 případů koronaviru

  22.10.2020

  Denní nárůst nových případů koronaviru v ČR opět zrychlil. Ve středu jich poprvé přibylo téměř 15.000. Laboratoře jich odhalily 14.968, zhruba o 3000 více než v úterý. V zemi je nyní zhruba 124.000 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. S covidem-19 dosud v Česku zemřelo 1739 lidí, z toho zatím 253 tento týden. V pondělí bylo obětí 100, dosud nejvíce za jeden den.

  Od března se v České republice nákaza prokázala u 208.915 lidí. Většina nakažených má sice mírný průběh nemoci, ale počet hospitalizovaných v posledních dnech výrazně roste. V nemocnicích je s koronavirem 4417 pacientů, přibližně čtyřikrát více než na počátku října. Zhruba na trojnásobek za stejnou dobu stoupl i počet těžkých případů, kterých je podle posledních údajů ministerstva 657. Z celkového počtu provedených testů byla v posledních osmi dnech pozitivní vždy více než čtvrtina. Samotné množství testů přitom také roste. V úterý jich laboratoře poprvé provedly více než 40.000, pozitivních bylo téměř 30 procent.

 • Sněmovna schválila 500 Kč denně podnikatelům s uzavřenými provozy

  21.10.2020

  Podnikatelé, jejichž podnikání omezila nebo znemožnila vláda svými aktuálními opatřeními proti šíření covidu-19, budou moci opět žádat o jednorázový příspěvek. Budou moci dostat jako na jaře 500 korun za každý den omezení. Počítá s tím vládní návrh zákona, který ve zrychleném režimu ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Musí ho ještě schválit Senát a podepsat prezident. Původně se měl příspěvek týkat třeba restaurací nebo fitness center. Po dnešním rozhodnutí vlády o uzavření dalších provozů, hlavně služeb v provozovnách a většiny maloobchodu, se však rozsah zasažených podnikatelů rozšíří.

  Sněmovna na návrh Jana Volného (ANO) rozšířila okruh osob, které budou moci dostat peníze. Měli by na něj dosáhnout například samostatně podnikající trenéři fitness, kteří nabízejí své služby zákazníkům v nyní uzavřených fitness centrech. Obecně má jít o osoby užívající prostory někoho jiného, které jsou nyní uzavřeny.

  Poskytování záruk podnikatelům z programu COVID III se prodlouží nejméně do poloviny příštího roku. Dnes to schválila Sněmovna, musí to ještě schválit Senát a podepsat prezident. Původně měl tento program skončit ke konci letošního roku. Vládní návrh zákona reaguje na rozhodnutí Evropské komise, která umožnila prodloužení tohoto programu zatím jen do poloviny příštího roku. Vláda se bude snažit vyjednat prodloužení až do konce roku 2021.

 • Ekonomika podle odhadů kvůli novým opatřením klesne více

  21.10.2020

  Kvůli novým opatřením vlády proti šíření koronaviru lze letos očekávat propad ekonomiky o zhruba 8,5 procenta. Vyplývá to z odhadů ekonomů oslovených ČTK. Před druhou vlnou pandemie přitom očekávali letos propad ekonomiky kolem 6,5 až sedmi procent. Zároveň je zatím podle nich situace lepší než na jaře v tom smyslu, že velké firmy nepřerušily výrobu a zároveň není přerušen pohyb zboží a služeb přes hranice. Na druhou stranu někteří upozornili, že pro řadu firem situace může být horší, protože již nemají dostatečné rezervy.

  "Země, které jsou našimi hlavními obchodními partnery, prozatím nemusely sáhnout k tak silným omezením jako na jaře, což by mělo vést k příznivějšímu ekonomickému vývoji než tehdy," uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek. Další odlišností je podle něj také fakt, že do druhé karantény vstupuje řada firem i domácností s podstatně nižšími rezervami. "Stojíme na hranici propasti dvouciferného propadu ekonomiky. Na rozdíl od jarní vlny mnohým subjektům už došly rezervy a hrozí jim zánik bez vlastní viny," uvedla hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. Podle ní nová opatření vlády povedou k růstu denní ztráty v ekonomice z jedné na dvě miliardy korun.

 • Bavorsko chce zavést povinné testy pro pendlery, také z Česka

  21.10.2020

  Bavorsko chce zavést povinné testování lidí, kteří do země přijíždějí za prací z rizikových oblastí v zahraničí. V zemském sněmu to oznámil bavorský premiér Markus Söder. Opatření, které má zabránit uzavření hranic, se podle agentury DPA dotkne především pendlerů z Česka a Rakouska. Napříště budou muset předkládat negativní test na koronavirus jednou týdně. Kdy začne opatření platit, zatím není jasné. Šéfka Asociace pendlerů v ČR ČTK řekla, že rozhodnutí testovat lidi dojíždějící z Česka do Bavorska za prací považuje za správné. Negativní test na koronavirus tak bude nyní muset při vstupu do Bavorska předkládat každý zahraniční pracovník, který v uplynulých 14 dnech pobýval v některé z rizikových oblastí.

 • Prodloužené ošetřovné má být 70 procent, schválila Sněmovna

  21.10.2020

  Ošetřovné bude stát vyplácet zřejmě po celou dobu uzavření škol kvůli epidemii nového koronaviru nebo nařízené karantény dítěte. Dávka má činit 70 procent denního vyměřovacího základu, schválila Sněmovna. Předlohu ještě musí posoudit horní komora a podepsat prezident. Vláda původně navrhovala ponechat šedesátiprocentní ošetřovné. Většina poslanců včetně koaličních ANO a ČSSD se přiklonila k jeho navýšení o deset procentních bodů podle úpravy opozičních lidovců. Nejnižší částka by měla činit podle schváleného pozměňovacího návrhu vládních stran 400 korun denně, při částečném úvazku by se ale krátila.

  Dávka se nyní vyplácí po devět dnů na děti do deseti let. Samoživitelé a samoživitelky je mohou pobírat až 16 dnů. Poslanecké návrhy, které zvyšovaly věk dětí, Sněmovna zamítla. Nárok na ošetřovné budou mít podle vládní předlohy i lidé s nemocenským pojištěním pracující na dohody o provedení práce a o pracovní činnosti.

 • Praha vypsala soutěž na nákup ubytovacích zařízení

  21.10.2020

  Pražský magistrát vypsal veřejnou soutěž na nákup hotelů, hostelů či bytových domů pro účely krátkodobého ubytování lidí bez domova a příslušníků klíčových profesí, jako jsou policisté, hasiči nebo zdravotníci. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman v tiskové zprávě. Celkem chce město nakoupit ubytovací zařízení s kapacitou až 500 lidí.

  Hlavní město v době plošné karantény na jaře dojednalo se soukromými hostely smlouvy na ubytování lidí bez domova, aby se nepohybovali na ulicích. Podle pražského radního pro bydlení Adama Zábranského (Piráti) se to osvědčilo i z hlediska sociální práce. Nakoupené ubytovny by tak měly fungovat podobným způsobem, část míst mají dostat k dispozici klíčové městské organizace. Město také jedná s Rozvojovou bankou Rady Evropy o úvěru, který by mohl zajistit až 60 procent peněz na nákup.

 • Maloobchod a služby jsou uzavřeny, omezen je pohyb lidí

  21.10.2020

  Kvůli vývoji koronavirové epidemie je ode dneška do konce nouzového stavu uzavřen maloobchod. Výjimku mají prodejny základního sortimentu. Kromě toho je podobně jako na jaře zakázán prodej služeb v provozovnách. Výjimku ze zákazu prodeje mají například prodejny potravin, drogerie, lékárny, prodejny brýlí, novin, zahrádkářství nebo prádelny a čistírny, autoservisy. Rozhodla o tom vláda. Na twitteru to uvedl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Velkoobchodní prodej zůstává bez omezení. Ve velkých nákupních centrech jsou otevřeny pouze prodejny potravin, drogerie, lékárny a několik dalších provozoven. Firmám, kterým vláda nařídila kvůli epidemii zavřít, proplatí stát celé mzdy pracovníků i s odvody, řekl ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Peníze poskytne program Antivirus.

  Do přírody a na chalupu ano, ale s omezením. Svatby - deset lidí

  Vláda nařídila omezení pohybu a kontaktu s jinými lidmi. Výjimkou jsou cesty do práce, na nákupy, k lékaři nebo za rodinou, uvedl na twitteru ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Od dnešního rána se mohou setkávat nejvýše dva lidé, pokud nejsou ze stejné domácnosti. Lidé mohou za dodržení této podmínky jezdit do práce, za rodinou, k lékaři, na nákup, mohou být v přírodě, na svých chatách a chalupách. Na rozdíl od jara lze vycestovat z Česka. Tuzemské hotely a penziony mohou ubytovat jen klienty na služebních cestách, nikoliv zájemce o rekreaci.

  Vláda omezila účast na svatbách a pohřbech na deset lidí. Od počátku tohoto týdne platilo omezení na 30 osob. Omezen je také počet účastníků demonstrací, a to na 100 osob ve skupinách nanejvýš po 20 lidech. Dosud platil limit 500 lidí na demonstraci.

  Prymula: kapacita lůžek se vyčerpá kolem 8. - 10. listopadu

  Opatření proti covidu-19 z posledních týdnů zatím nefungují, vláda musela přistoupit k dalším, řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Omluvil se, že lidem znepříjemní život. V počtu hospitalizací je ČR podle ministra Prymuly na 80 procentech původní kapacity. Kapacita nemocnic byla navýšena o 10.000 lůžek. Podle ministra by byla i tak vyčerpaná kolem 8. až 10. listopadu. Nepodařilo se snížit reprodukční číslo, opatření jsou proto podle něj nezbytná. Záchyt pozitivních případů mezi testovanými je podle něj 30 procent. Prymula také připustil, že se první stupeň nevrátí 2. listopadu do škol, jak sliboval.

  Nová protikoronavirová opatření mají podle premiéra Babiše zabránit kolapsu a nedostatku lůžek v nemocnicích. Dodal, že se Česko kvůli vývoji epidemie obrátilo na zahraniční partnery s žádostí o pomoc. V ČR by mělo pomoci 28 amerických lékařů. iROZHLAS.cz uvedl, že se bude jednat o vojenské lékaře z Texasu a Nebrasky, jejichž příjezd z americkým velvyslancem Stephenem Kingem dojednal vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Zda požádá o prodloužení nouzového stavu, který platí do 3. listopadu, se vláda rozhodne příští pátek. Bude záležet na vývoji epidemie, řekl Babiš.

 • Sněmovní komise poděkovala za práci BIS i Koudelkovi

  21.10.2020

  Sněmovní komise pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby (BIS) poděkovala v usnesení kontrarozvědce i jejímu řediteli Michalu Koudelkovi za jejich práci. Na twitteru to uvedl předseda komise Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Službu dlouhodobě kritizuje prezident Miloš Zeman, který nedávno oznámil, že nevyhoví ani pátému návrhu kabinetu na povýšení Koudelky do generálské hodnosti. Sněmovní komise se zabývala mimo jiné zprávou o činnosti BIS za loňský rok.

  Zeman před dvěma týdny v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes (MfD) uvedl, že Koudelku opět generálem nejmenuje. Dodal, že premiérovi Andreji Babišovi (ANO) předloží materiál, kterým to zdůvodní. Babiš reagoval slovy, že na Koudelku má dlouhodobě jiný názor než Zeman. "A nemám důvod ho měnit. Pan Koudelka dělá svou práci dobře a v tom se s prezidentem lišíme," uvedl.

 • Průzkum: Hypotéku má více než pětina Čechů

  21.10.2020

  Hypotéku má nyní více než pětina Čechů, tedy téměř 700.000 domácností. Zhruba 90 procent Čechů uvedlo, že situace kolem koronaviru jejich bydlení nijak neovlivnila. Vyplývá to z červnového průzkumu, který zveřejnila Česká bankovní asociace. Letošní rok je zatím co do objemu hypotečních úvěrů rekordní, a to navzdory pandemii koronaviru. Pouze šest procent respondentů uvedlo, že přišlo o dostatek příjmů na pokrytí výdajů na bydlení například splátky úvěru. V této souvislosti banky přijaly 402.000 žádostí o odklad splátek. Dvě třetiny Čechů si podle říjnového průzkumu myslí, že plošný odklad není třeba prodlužovat, efektivnější je podle nich individuální komunikace.

  Banky podle dat Fincentrum Hypoindex poskytly hypotéky za 22,1 miliardy korun, což tento měsíc řadí mezi nejsilnější. Dobré výsledky banky hlásí i v kusech prodaných hypoték. V září jich poskytly 7 872, o tisíc více než v srpnu. Průměrná úroková sazba hypoték v září klesla na 2,07 procenta ze srpnových 2,11 procenta. Sazba se snížila již šestý měsíc v řadě, tak nízko byla naposledy v září 2017.

 • Ministru Hamáčkovi potvrdil test nákazu koronavirem

  21.10.2020

  Vicepremiérovi a ministrovi vnitra Janu Hamáčkovi (ČSSD) potvrdil test nákazu koronavirem. ČTK to řekla mluvčí sociální demokracie Jana Gregorová. Testovat se předseda sociálních demokratů nechal po setkání s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem (ČSSD), u kterého test koronavirus potvrdil v neděli. Další členové vedení ČSSD, kteří se s Tomanem setkali ve čtvrtek v Lidovém domě, měli testy negativní, doplnila mluvčí. Vicepremiér zůstává po potvrzení nákazy v domácí karanténě.