Nejdelším lustrem v evropských knihovnách se pyšní v Mostě

Nejdelším lustrem v evropských knihovnách se pyšní v Mostě. Dvojitá šroubovice ze skleněných trubic se vine nad knižními regály přes celou délku budovy, která pochází z roku 1985. Jedná se o dílo uměleckého skláře Vladimíra Procházky. Město nyní zvažuje, že knihovnu přemístí do kulturního domu Repre. Jaký pak bude osud lustru, zatím není jasné. Celková plocha stavby, jejíž čelní stěna je prosklená a večer z ní tak září světlo lustru do ulice, je 6440 metrů čtverečních. S údržbou lustru pomáhá parta horolezců.

Nejnovější zprávy

 • Obliba zboží na Halloween v Česku roste, stále ho ale zastiňují Dušičky

  30.10.2020

  Obliba zboží spojená se svátkem Halloween u Čechů sice dále roste, stále jej ale zastiňují Dušičky. Přesto obchodníci v tomto období sledují zejména větší poptávku po dýních, cukrovinkách a dalších pochutinách s halloweenskou tematikou. Zájem je také o dekorace či kostýmy. Kvůli uzavřeným školám někteří obchodníci očekávají letos u těchto výrobků menší prodeje. Vyplývá to z ankety ČTK mezi prodejci.

 • Obce trvají na náhradách od státu za výpadky svých příjmů

  30.10.2020

  Obce dál trvají na náhradách od státu za výpadky svých příjmů způsobené koronavirovými opatřeními. Zástupci svazů obcí a měst nebo Spolku pro obnovu venkova uvedli, že budou apelovat na vládu, aby samosprávy peníze dostaly. Obcím už Parlament kvůli vyplácení příspěvku podnikatelům za jarní vlnu epidemie schválil příspěvek 1200 korun a později ho zvýšil na 1250 korun. Samosprávy ale připomínají, že jejich příjmy ovlivní i podzimní vládní kompenzační programy.

  Představitelé měst a obcí zároveň ocenili návrh Senátu, podle kterého by měly kraje získat ze státního rozpočtu jednorázově 300 korun na obyvatele. Senátoři tuto úpravu ve čtvrtek vložili do vládního návrhu na vyplácení příspěvku 500 korun denně podnikatelům, kterým vláda uzavřela provozy nebo omezila podnikání.

 • Fotbalisté Slavie v EL poprvé vyhráli, Sparta a Liberec zůstaly bez bodu

  30.10.2020

  Fotbalisté Slavie vyhráli ve druhém zápase základní skupiny Evropské ligy 1:0 nad Leverkusenem. Německý tým hrál většinu zápasu v deseti, před koncem rozhodl o výhře Pražanů hlavičkou po rohu Peter Olayinka. Ve skupině mají všechny týmy po třech bodech. Bez bodů zůstává Sparta, v Miláně prohrála s AC 0:3. Liberec podlehl na půdě Crvené zvezdy Bělehradz 1:5 a nenavázal na úvodní domácí vítězství 1:0 nad Gentem.

  Česká liga je kvůli opatřením v boji proti šíření koronaviru přerušena, protože šlo ale o mezinárodní zápas, dostala Slavia stejně jako předtím Liberec se Spartou od hygieny výjimku, aby mohla doma hrát. Souboj v Edenu se uskutečnil bez diváků.

 • Škoda Auto: Výpadek dodávek kvůli koronaviru se nepodaří nahradit

  30.10.2020

  Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto dodala za první tři čtvrtletí letošního roku svým zákazníkům 721.900 vozů. Jde o meziroční pokles o 21 procent. Důvodem poklesu bylo výrazné narušení trhů společně s výpadky ve výrobě, způsobené uzavřením českých výrobních závodů na 39 dní ve druhém kvartálu, a to kvůli pandemii koronaviru. Tyto výpadky se v České republice již do konce roku nepodaří nahradit, uvedla automobilka v tiskové zprávě. Firma počítá s výrobními omezeními plynoucími z následků koronavirové pandemie. Tato výrobní omezení znamenají, že zaměstnanci mají například delší přestávky, odbory bojují za zrušení přesčasů či směn navíc, v říjnu se tak některé tyto směny nekonaly.

 • ČSÚ: Česká ekonomika během léta zmírnila pokles z jarní krize

  30.10.2020

  Česká ekonomika v létě zpomila propad způsobený jarní vlnou epidemie koronaviru. Podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu mezikvartálně stoupl hrubý domácí produkt o 6,2 procenta. Výkon z loňského léta ale hospodářství nedohnalo - meziročně se ekonomika propadla o 5,8 procenta. Podle statistiků za to může slabá poptávka a nizší spotřeba domácností. Nedařilo se ani průmyslu, cestovnímu ruchu a pohostinství.

 • V Česku ve čtvrtek přibylo přes 13 tisíc potvrzených případů koronaviru

  30.10.2020

  Laboratoře v Česku ve čtvrtek potvrdily 13 051 nových případů koronaviru. Je to přibližně stejný počet jako o den dřív. Ukazují to statistiky ministerstva zdravotnictví. Nejvíc nově nakažených za poslední týden na 100 tisíc obyvatel přibylo na Náchodsku, Benešovsku a Rakovnicku. V nemocnicích se s covidem-19 léčí přes 6 600 lidí, asi tisíc z nich je v těžkém stavu. V souvislosti s nemocí zemřelo od začátku epidemie 2 862 lidí.

 • Počasí na pátek

  29.10.2020

  Převážně zataženo, občas déšť nebo mrholení. K večeru od jihozápadu ubývání srážek. Nejvyšší teploty 9 až 13 °C, na horách kolem 8 °C.

 • Festival Noc divadel bude letos kvůli covidu převážně virtuální

  29.10.2020

  Festival Noc divadel se letos kvůli koronavirovým opatřením výrazně omezí. Převahu budou mít virtuální prohlídky a živé přenosy. Opatření proti šíření viru mají na divadelní a taneční soubory výrazný dopad, což festival připomene. Osmý ročník festivalu se uskuteční 21. listopadu. Zapojit se do něj chtějí divadla z celé republiky, jednotlivé scény zveřejní program začátkem listopadu. Organizátoři to uvedli v tiskové zprávě. Podtitulem letošního ročníku měla být původně udržitelnost lidské civilizace a klimatická krize. "Události posledního půl roku propůjčily mottu udr-život-elnost hlubší, pro obor divadla skutečně existenciální rozměr. I z toho důvodu jsme se po důkladné diskusi se zapojenými subjekty rozhodli Noc divadel i pro letošní rok udržet," uvedla Martina Pecková Černá z Institutu umění - Divadelního ústavu, který Noc divadel v ČR od roku 2013 koordinuje. Doufá, že Noc divadel bude světlem, které v aktuální složité situaci české společnosti zazáří do tmy.

 • Senát schválil vyplácení ošetřovného po celou dobu uzavření škol

  29.10.2020

  Rodiče budou pobírat ošetřovné po celou dobu uzavření škol anebo v případě karantény dítěte. Vládní návrh schválil po Poslanecké sněmovně i Senát. Zbývá už jen podpis prezidetna. Ošetřovné bude ve výši 70 procent vyměřovacího základu a dostávat ho budou rodiče dětí do deseti let. Senátoři návrh podpořili, přestože k němu měli několik výhrad.

 • Policie vypátrala muže, který vyhrožoval, že najede kamionem do lidí

  29.10.2020

  Až 15 let ve vězení hrozí muži, který vyhrožoval, že vjede kamionem do lidí. Na svém webu o tom informovala Policie České republiky. 62letý muž z Pardubic na facebooku pod falešným profilem napsal, že zaútočí, pokud do druhého dne neotevřou všechny bary a restaurace. Policie ho dopadla během dvou dnů. Vzhledem k tomu, že se muž přiznal a výhrůžek lituje, stíhají ho policisté na svobodě. Obvinili ho z vyhrožování teroristickým trestným činem.