Nejkrásnější knihou Podzimního knižního trhu je Západní fronta

Cenu za Nejkrásnější naučnou knihu 15. ročníku Podzimního knižního trhu v Havlíčkově Brodě si odváží nakladatelství CP Books za reprezentativní dokument Západní fronta od Juliana Thompsona. Z beletrie porota ocenila Opata chuligána Moniky Elšíkové z Karmelitánského nakladatelství, z dětských potom bodovala Zuzanka Daniely Krolupperové z Albatrosu. Zvláštní cenu porota v sále Staré radnice předala zástupci nakladatelství Karolinum za Encyklopedii Jiřího Suchého.

Kniha Západní fronta obsahuje originální a přeložené faksimile více než 30 mimořádně vzácných dobových dokumentů, které jsou přímo začleněny do jejích stránek. Publikace umožňuje vzít si do rukou mapy, deníky, dopisy, přísně tajné dokumenty, brožurky, propagandistické letáky a plakáty, které byly dosud skryty v archivech anebo vystaveny v britském Královském válečném muzeu či jiných sbírkách po celém světě. Prostřednictvím těchto faksimile mohou čtenáři prožít důležité okamžiky historie. Mnohé z dokumentů byly teprve nedávno objeveny a dosud nebyly publikovány. Kniha obsahuje přes 200 fotografií a 20 bitevních map. Stojí 990 korun.

V edici Osudy Karmelitánské nakladatelství v Kostelním Vydří letos vydalo Opata chuligána. Spisovatelka a režisérka Monika Elšíková v knize vypráví osudy arciopata benediktinského kláštera v Břevnově Anastáze Opaska. Knihu provází působivé fotografie Jindřicha Štreita z prostředí řeholní komunity a vzpomínky řady osobností.

Zuzanka Daniely Krolupperové je čtení pro všechny správné holky. Hrdinkou je malá Zuzanka, se kterou čtenáři mohou strávit celý rok a spoustu zajímavých příhod. Ilustrovala ji Vlasta Baránková.

Karolinum tento měsíc vydalo závěrečný, dvacátý svazek Encyklopedie Jiřího Suchého. Je výběrem úvah, které pronášel Jiří Suchý v rozhlase, v časopise a nakonec i v denním tisku. Vychází při příležitosti otevření nového divadla Semafor v Dejvicích.