Několik stovek lidí v Praze demonstruje proti vládě

Stovky lidí se dnes sešly na protivládní demonstraci v Praze na Václavském náměstí. Řečníci kritizují vládu a prezidentského kandidáta Petra Pavla. Demonstraci organizuje Ladislav Vrabel a spolek ČR na 1. místě. Účastníci plánují pochod k Úřadu vlády ČR, rozhodnou se k němu ale až po skončení projevů na náměstí. Podle mluvčího pražských policistů Jana Rybanského je účastníků několik stovek.

Lidé, kteří dnes zpočátku ne zcela zaplnili střední část horní poloviny Václavského náměstí, mají téměř každý českou vlajku nebo aspoň trikoloru či čepici v barvách vlajky. Nad hlavami demonstrujících ale vlaje také třeba rudá vlajka se srpem a kladivem a přišlo také od sídla komunistické strany několik lidí s vlajkami KSČM. Spolu s řečníky vyzývali vládu k demisi a skandovali, že chtějí mír.

S kritikou vlády Petra Fialy (ODS) dnes jako jeden z prvních řečníků vystoupili někdejší premiér Jiří Paroubek a europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM). Sám organizátor Ladislav Vrabel má podle médií problémy s dluhy. Krajský soud v Českých Budějovicích začátkem ledna zrušil jeho oddlužení a prohlásil na jeho majetek konkurz s tím, že Vrabel ve svém insolvenčním řízení nedělá maximum pro to, aby uspokojil věřitele. Vrabel řekl, že soud považuje za politický proces.