Nemocnice v Opavě léčila šest pacientů s virem krvácivé horečky

Ve Slezské nemocnici v Opavě za posledního půl roku léčili šest pacientů s nebezpečnou hantavirózou. Závažné virové onemocnění, které patří do skupiny krvácivých horeček a postihuje ledviny, přenáší na člověka jen drobní hlodavci. V minulých letech nemocnice obvykle zachytila jeden případ za rok až dva. Nynější častější výskyt může souviset s loňským přemnožením hrabošů. Onemocnění může skončit i smrtí nebo trvalými následky poškozením ledvin. Novinářům to řekl primář infekčního oddělení Petr Kümpel. Na výrazně vyšší výskyt této infekce upozornili už loni němečtí lékaři.

Hantaviróza patří do skupiny krvácivých horeček, tak jako ebola. Není ale na rozdíl od eboly přenosná z člověka na člověka. "Onemocnění bylo popsáno již v 50. letech v Koreji, kdy se jím vážně nakazily tisíce amerických vojáků, ale až v roce 1976 se podařilo izolovat původce. Dnes jsou různé druhy hantavirů známy po celém světě. V Evropě je smrtelný průběh vzácný, ale řadě pacientů může nemoc způsobit trvalé následky," uvedl Kümpel.

Jedna z pacientek se domnívala, že má chřipku a snažila se s nemocí bojovat doma. Nakonec v nemocnici strávila 15 dnů, aktuálně je pět dnů v domácí péči. Novinářům řekla, že se stále cítí velmi unavená. "Nemůžu normálně fungovat, jedu tak na 30 až 40 procent," řekla mladá maminka. Dodala, že nepříjemná pro ni byla hlavně situace, kdy fakticky ze dne na den kvůli zadržování moči přibrala 14 kilogramů, posléze naopak musela chodit na WC každých 45 minut. Pacient se může nakazit v přírodě nebo i v domácnosti, když třeba zametá tam, kde se pohyboval nakažený hlodavec. Na hantavirózu dosud nebyl vyvinut žádný lék, vakcína se připravuje.