Nezaměstnaní na severu Čech pomáhají při boji s velkou vodou

Nezaměstnaní lidé v Ústeckém kraji pomáhají při boji s velkou vodou. Společně s dobrovolníky plnili pytle s pískem a stavěli hráze. Úřady práce v Ústí nad Labem, Děčíně a Litoměřicích již nabídly pomoc obcím při odstraňování povodňových škod. Vyplývá to z informací, které od úřadů získala ČTK. Veřejně prospěšných pracovníků, které platí stát, využilo krajské město při budování hráze z pytlů na Střekovském nábřeží. "Patří jim velký dík," řekl ČTK ústecký primátor Petr Gandalovič. "I když hráz nevydržela, oddálila zaplavení nábřeží tak, aby bylo možné evakuovat občany," dodal.

Nezaměstnaní pomáhali již také v Děčíně. Zhruba 50 lidí z úřadu práce plnilo pytle s pískem. "Narychlo jsme je povolali v pondělí večer, kdy nastala kritická situace při plnění pytlů. Nezaměstnaní vystřídali vyčerpané zaměstnance technických služeb," řekl ČTK vedoucí odboru majetku města Tomáš Martinček. Lidi bez práce znovu radnice využije zřejmě při úklidu, až voda odpadne.

Litoměřický úřad práce již oslovil starosty obcí, které zaplavila voda. Stejně jako před čtyřmi lety někteří pomoc úřadu využijí a jiní nikoliv. "Je to případ od případu, někam nezaměstnané pošleme, někteří budou hledat pomoc jinde, nebo na to stačí sami," řekl ČTK ředitel litoměřického úřadu Ivan Vilím. V Ústeckém kraji je bez práce zhruba 68.000 lidí. Míra nezaměstnanosti je nejvyšší v republice, v únoru byla 15,7 procenta.