Nová výstava v Plzni mapuje historii československého letectva

Fotografie osobností, které stály u zrodu československého vojenského letectva v roce 1918, historické letecké mapy z roku 1933 používané plukem lehkých bombardérů, uniformy, palubní přístroje, vystřelovací sedadlo stíhacího letounu Mig 21 a další předměty a dokumenty jsou vystaveny v Plzni. Nová expozice v Národopisném muzeu Plzeňska mapuje historii a vývoj československého letectva. Ukazuje i předměty, které dosud nikde vystaveny nebyly, řekl kurátor výstavy Ladislav Vitík. Kromě fotografií zakladatelů letectva představuje i historii letců za války. Největší postavou je generál Jan Irving, rodák z Lisova na Plzeňsku a pilot čs. 311. bombardovací perutě," řekl kurátor. Irving proslul jako lovec nepřátelských ponorek, v jedné z vitrín je například jeho generálská uniforma.

Nejnovější zprávy

 • V neděli přibylo 7301 nakažených, je to nejvyšší nedělní nárůst

  26.10.2020

  Přírůstek nových potvrzených případů koronaviru v neděli v Česku po pěti dnech klesl pod deset tisíc. Laboratoře jich odhalily 7301. Přesto je to nejvyšší nedělní nárůst od března. Nedělní čísla bývají nižší než v jiných dnech, protože se obvykle méně testuje. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. S covidem-19 dosud v Česku zemřelo 2201 lidí, téměř třetina z toho připadá na uplynulý týden. Pacientů ve vážném stavu přibylo za týden o víc než třetinu, je jich 800.

  Rekordní byl v uplynulých sedmi dnech také celkový nárůst pozitivních případů v zemi. Laboratoře jich odhalily více než 84.000. Více se rovněž testuje. Ve všedních dnech se počet testů pohyboval okolo 45.000, v sobotu klesl zhruba na 36.2000. Pozitivních byla zhruba třetina. Nejvíc nákaza v posledním týdnu zasáhla Zlínsko, kde ministerstvo eviduje 1097 případů na 100.000 obyvatel. Následuje Vsetínsko s 1053 a Královéhradecko se zhruba 1037 nakaženými na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní. Nejlépe je na tom Chebsko s 307 případy na 100.000 obyvatel. V žádném jiném regionu České republiky tento ukazatel neklesl pod 400.

 • Před 50 lety provedli lékaři v Československu první bypass

  26.10.2020

  Bypass, tedy přemostění ucpaných srdečních cév, provedli jako první v někdejším Československu lékaři na chirurgické klinice kardiovaskulární chirurgie na Karlově náměstí v Praze. Tým profesora Jaroslava Lichtenberga před 50 lety, 28. října 1970, přemostil čtyřiapadesátiletému pacientovi pravou věnčitou tepnu s ischemickou chorobou srdeční. Nemocnému se poté dařilo dobře, ambulantně byl kontrolován léta.

  Lékaři v pražské Všeobecné fakultní nemocnici dnes provádějí široké spektrum kardiovaskulární chirurgie. Před lety třeba vypracovali operační postupy pro pacienty starší 70 nebo dokonce i 80 let. Vedle potíží spojených s biologickým věkem u nich totiž musejí zohlednit také fakt, že obvykle trpí řadou dalších chorob, což zásadním způsobem ovlivňuje pooperační průběh. Specialitou pracoviště jsou pak aortokoronární bypassy u pacientů s probíhajícím infarktem myokardu. V současnosti je v Česku 12 komplexních center kardiovaskulární péče, pět z nich je v hlavním městě.

 • Zájezdoví dopravci mohou ode dneška žádat o kompenzace

  26.10.2020

  Zájezdoví autobusoví dopravci budou moci ode dneška žádat o kompenzace, které by jim měly pomoci zmírnit ztráty z jarní krize. Stát mezi ně v programu COVID-BUS rozdělí až miliardu korun. Dotace by měly kompenzovat ztráty dopravců od 12. března, tedy začátku nouzového stavu, do konce letošního června. Krize v Česku zasáhla až 2000 zájezdových dopravců provozujících dohromady asi 9000 autobusů. Firmy se na jaře kvůli rušeným akcím dostaly s počtem objednávek takřka na nulu.

 • Žákům dnes začíná volno, budou ho mít celý týden

  26.10.2020

  Žákům a studentům základních a středních škol začíná dvoudenní volno, které vyhlásilo ministerstvo školství kvůli šíření nového typu koronaviru. Navážou na něj státní svátek 28. října a dvoudenní podzimní prázdniny, takže děti celý týden nebudou mít výuku. Kvůli nárůstu počtu nakažených s covidem-19 byly už v předchozích týdnech děti doma, protože vláda rozhodla o přechodu škol na distanční vzdělávání. Příští týden bude zřejmě kvůli nepříznivé epidemické situaci výuka na dálku pokračovat.

 • Počasí

  26.10.2020

  Zataženo nízkou oblačností, místy mlhy a mrholení. Na horách a přechodně místy i v nižších polohách polojasno. Nejvyšší denní teploty 9 až 13 °C, při malé oblačnosti kolem 15 °C, v 1000 m na horách kolem 11 °C.

 • Nedělní růst případů covidu zrychlil, ve vážném stavu je 800 lidí

  25.10.2020

  Do nedělního večera v Česku přibylo 4577 případů koronaviru, zhruba o tři čtvrtiny víc než minulou neděli za stejnou dobu. Nedělní čísla bývají nižší než v jiných dnech, protože se obvykle méně testuje. Vyplývá to z informací k 18:00 na webu ministerstva zdravotnictví. Počty nově potvrzených případů koronaviru tak dál výrazně rostou.

  Za sobotu jich přibylo 12.472, což byl rekord ve víkendovém dni a zhruba o polovinu víc než o týden dřív. Pátečních 15.253 odhalených nakažených byl největší denní přírůstek od březnového počátku šíření nákazy. Celkem se dosud v Česku nakazilo 255.373 lidí, 97.282 už se vyléčilo.

 • Babiš: Pokud se nestane zázrak, vláda bude muset přitvrdit omezení

  25.10.2020

  Pokud se nestane zázrak, vláda bude muset přitvrdit opatření proti šíření koronaviru, řekl premiér Andrej Babiš (ANO) ve videu zveřejněném na youtube. Znovu vyzval, aby lidé omezení dodržovali. Nynější opatření, která platí teprve od čtvrtka, mají podle premiéra "strašně moc" výjimek. Uvedl také, že ministerstvo zdravotnictví musí předložit projekt na urychlení trasování i testování. Hledat kontakty nakažených koronavirem stát nestíhá, přiznal. Kvůli rostoucímu počtu nakažených hlavně mezi seniory nad 65 let bude podle Babiše potřeba, aby se vláda opatřeními proti koronaviru znovu zabývala. Dosavadní podle něj nefungují, někteří lidé je nedodržují.

  Připomněl, že na koronavirus není žádný lék a počty nakažených rostou v celé Evropě. Světlem na konci tunelu je podle Babiše vakcína. Předběžně jsou zprávy, že by mohla být k dispozici od prosince, řekl. Česko by podle něj mělo dostat půl milionu vakcín, prioritně by měli být očkováni lidé na 65 let, pacienti s chronickými chorobami, zdravotníci nebo zaměstnanci v sociálních službách. Připomněl, že vláda objednala v Evropské unii 3,5 milionu dávek, což vystačí pro 1,75 milionu obyvatel.

 • Schillerová: Babiš navrhne úpravu daně z příjmů na 15 a 23 procent

  25.10.2020

  Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhne jako poslanec do úterka snížení daně z příjmů zaměstnancům na 15 procent. Pro lidi s vyššími příjmy chce sazbu 23 procent. Televizi CNN Prima News to řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). O změně daňových sazeb se jedná v souvislosti s plánovaným zrušením superhrubé mzdy. Sněmovna má v úterý v druhém kole projednat vládní daňový balík na rok 2021. "Řekl mi (Babiš), že to prostě lidem slíbil a že ten návrh podá. Že ho podá na 15 a 23 procent, protože teď lidé potřebují pomoct. Je to sedm procent úspora z hrubé mzdy," řekla CNN Prima News ministryně.

  Podle Babiše je potřeba snížit daň z příjmů pro všechny zaměstnance na příští dva roky. "Tím pádem ani zaměstnavatelé nemusí navyšovat mzdy, protože tím pádem dochází k navýšení mezd všech zaměstnanců o sedm procent hrubého a pět procent čistého," uvedl podle televizní stanice premiér.

 • Sport

  25.10.2020

  Premiérové starty v nové sezoně si v minulých dnech v Inzellu připsala česká rychlobruslařská hvězda Martina Sáblíková. Trojnásobná olympijská vítězka nastoupila do závodů na 500, 1000 a 3000 metrů. Nejdelší trať podle očekávání ovládla, na kilometru byla nejrychlejší její reprezentační kolegyně Nikola Zdráhalová. "Bylo to dobré. Ale asi po šesti letech mám nové brusle, zkouším nový materiál a v zatáčkách jsem měla docela problém. Pořád jsem byla rukou na ledě, takže jsme je pak museli přenastavovat," uvedla třiatřicetiletá rychlobruslařka ke svému prvnímu startu v tiskové zprávě agentury Sport Invest, která ji zastupuje.

  Biker Martin Stošek vybojoval bronz na mistrovství světa v maratonu a v historii šampionátů je třetím českým medailistou mezi muži. V Turecku šestadvacetiletý cyklista navázal na Jaroslava Kulhavého a Kristiána Hynka, který dnes dojel při obhajobě stříbra šestý. Titul získal stejně jako loni Héctor Leonardo Páez z Kolumbie.

  Český motocyklový závodník Filip Salač dojel ve Velké ceně Teruelu třináctý a popáté v letošním ročníku mistrovství světa třídy Moto3 bodoval. Zvítězil Španěl Jaume Masiá, který tak zopakoval prvenství z Velké ceny Aragonie, která se před týdnem jela rovněž na okruhu v Alcaňizu. V královské kategorii MotoGP byl nejrychlejší Ital Franco Morbidelli.

 • Expert: Zásilky z čínských e-shopů čeká zdanění až v červenci

  25.10.2020

  Malé zásilky z čínských e-shopů a dalších zemí mimo Evropskou unii (EU) čeká zdanění až v červenci příštího roku. Výjimka, která pro ně dosud platila, a nepodléhaly tak 21procentní sazbě DPH, měla být přitom zrušena ke konci letošního roku. Evropská komise ale rozhodnutí kvůli pandemii koronaviru odložila. ČTK to sdělil expert na celní problematiku, společnost Gerlach. Balíčky mohou podle generálního ředitele firmy Gerlach Luďka Procházky od července až několikanásobně zdražit.

  Clo a DPH se nyní platí u zásilek nad 150 eur (asi 4085 Kč). Evropské firmy kvůli současné výjimce podle Procházky mohou cenou jen těžko konkurovat čínským obchodníkům. Podle údajů České pošty počet malých zásilek z čínských internetových obchodů v ČR stoupá. Loni jich bylo 28 milionů, o tři miliony více než v roce 2018. Denní průměr zpracovaných zásilek, které mají odesilatele v Číně, je v běžném období v rámci sítě České pošty zhruba 100.000 kusů.