Nové logo země - mluvící bubliny - už začíná žít svůj život

Používání nového symbolu země - mluvících a variabilních bublin - začíná mít konkrétní obrysy. Například více než stovka českých velvyslanectví v zahraničí má mít od léta k dispozici propagační předměty s tímto logem, začnou ho také na svých tiskovinách používat jednotlivé státní úřady a příspěvkové organizace, pro něž ministerstvo zahraničí chystá grafický manuál a školení. Nový vizuální styl by se měl v květnu objevit na zrenovovaných oficiálních stránkách země www.czech.cz. Bubliny budou doplňovat české státní symboly. Také pro jejich používání chystá Černínský palác grafický manuál. Bude k tomu ale potřebovat schválení novely zákona, který se symbolů týká.

Logo ve tvaru komiksových bublin nad nápisem Czech republic a jeho varianty budou používat jednotlivá ministerstva, česká kulturní centra v zahraničí, agentury propagující zemi CzechTourismus, CzechTrade, CzechInvest, řekla ČTK Jana Adamcová z odboru prezentace na ministerstvu zahraničí. Na využívání se chce v budoucnu dohodnout také s velkými českými firmami, asociacemi a sdruženími. Symbol, který není klasickým přímočarým logem, podle Adamcové umožní jednotnou prezentaci země, na níž ministerstvo pracuje už tři roky. Země na svoji dosud spíš roztříštěnou prezentaci vynakládá prostřednictvím různých úřadů ročně odhadem miliardu korun, image dosud ale měla spíše nelichotivou. "Kromě povodní a vstupu do EU nezaznamenali cizinci velký posun v image naší země," konstatovala Adamcová.

Jak ukázal úterní seminář v Design centru ČR-Mozarteum, třeba vázu ve tvaru komiksové bubliny bude možné zabalit do papíru s ornamenty bublin a poté dát do papírové tašky s logem. Bubliny nad nápisem Czech republic mohou křičet na fotbalových a hokejových šampionátech: Goal! (Gól!). Bubliny mohou vyprávět příběhy, pronášet hesla, nést portréty slavných Čechů, českých výrobků. Uplatní se venku a uvnitř budov, na veletrzích. Logo by mělo podle Adamcové sloužit několik desetiletí. Jeho úplné zavedení do praxe ale nějakou dobu potrvá, připustila.