Novým pražským arcibiskupem bude Jan Graubner, oznámil Vatikán

Novým pražským arcibiskupem se stane olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Na svém webu to dnes uvedl Vatikán. Třiasedmdesátiletý Graubner nahradí kardinála Dominika Duku, který funkci vykonával od roku 2010. Již před několika lety dosáhl věku 75 let, kdy církevní hodnostáři obvykle své funkce opouštějí. Papež František dnes zároveň přijal abdikaci dosavadního pražského arcibiskupa Duky.

Výběr Dukova nástupce trval několik let. Že se jeho jmenování blíží, se usuzovalo z výměny na postu apoštolského nuncia v ČR. Charles Daniel Balvo byl letos v lednu odvolán a spekulovalo se o tom, že Dukův nástupce je již vybrán. V médiích se dříve objevovala jiná jména, psalo se například o mladších biskupech jako třeba o královéhradeckém biskupovi Janu Vokálovi či plzeňském biskupovi Tomáši Holubovi.

Dlouholetý olomoucký arcibiskup a metropolita moravský Jan Graubner bývá považován za jednoho z předních představitelů konzervativního křídla římských katolíků v ČR. Sám se přitom za konzervativce nepovažuje.

Volba Jana Graubnera pražským arcibiskupem je od Vatikánu sázka na jistotu. Vypovídá ale o personální krizi české církve a je to nečekaná volba. V rozhovoru s ČTK to dnes řekl církevní historik Jaroslav Šebek.