NSS: Smlouva státu s provozovatelem nového mýtného systému je platná

Smlouva na nový mýtný systém, kterou uzavřel stát se společností CzechToll/SkyToll je platná. Rozhodl o tom Nejvyšší správní soud, který zrušil rozsudek brněnského Krajského soudu. Platnost smlouvy napadla u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) společnost Kapsch, která mýtný systém provozovala do konce letošního listopadu. Ministerstvo dopravy podle Kapsche uzavřelo smlouvu s vítězem tendru v době, kdy platilo předběžné opatření zakazující podpis smlouvy. ÚOHS to ale odmítl a prohlásil smlouvu za platnou. Kapsch podal žalobu ke Krajskému soudu v Brně, který mu dal zapravdu a nařídil ÚOHS případ znovu projednat s ohledem na názor soudu. ÚOHS podal proti tomuto rozsudku kasační žalobu k NSS. Zároveň ale musel rozhodnout znovu v souladu s rozsudkem krajského soudu. ÚOHS tedy letos v září zakázal plnění smlouvy na mýto s ročním odkladem.

Nejnovější zprávy

 • Armáda přiveze z Itálie od NATO 60 plicních ventilátorů

  27.10.2020

  Armáda vyslala letoun CASA pro 60 plicních ventilátorů. Do České republiky je převeze ze skladových zásob Severoatlantické aliance (NATO). Na twitteru to uvedl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Česko kvůli rostoucímu počtu hospitalizovaných lidí s onemocněním covid-19 nakupuje v posledních dnech stovky nových ventilátorů. Zároveň dostává desítky přístrojů jako humanitární pomoc.

  Itálie na jaře patřila mezi nejpostiženější země koronavirem, Česko jí tehdy darovalo 10.000 jednorázových ochranných obleků a později 500.000 roušek. Odmítlo ale pomoci tehdy přetíženému italskému zdravotnictví vysláním vojenských lékařů. Na konci minulého týdne měly české nemocnice k dispozici necelých 2000 ventilátorů. Další stovky Česko nakupuje či dostává. V pondělí dorazilo 45 přístrojů z Rakouska a 150 z Maďarska, v neděli 30 z krizových zásob Evropské unie. Dále se jedná o dodání 105 ventilátorů z Nizozemska.

  V nemocnicích by mohlo pomoci také 182 plicních ventilátorů CoroVent vyvinutých na jaře ve spolupráci s ČVUT a vyrobených za peníze z dobročinné sbírky. O plicní ventilátory CoroVent požádalo podle výrobce přes 50 zdravotnických zařízení v České republice.

 • Zeman přijme v Lánech kandidáta na ministra zdravotnictví

  27.10.2020

  Prezident Miloš Zeman dnes odpoledne přijme v Lánech kandidáta na ministra zdravotnictví po odcházejícím Romanu Prymulovi, který je ve funkci sedmatřicet dní. Jméno jeho nástupce premiér zatím nezveřejnil. Média od pátku o nástupci spekulují. Nejčastěji zaznívá jméno náměstka ředitele Fakultní nemocnice v Brně Jana Blatného. Ten se už v pátek setkal na Úřadu vlády s premiérem. Je lékař specializovaný na dětskou hematologii, neboli léčbu poruch srážlivosti krve.

  Prymulu prezident přijal a jmenoval hned ministrem 21. září. Ve funkci nahradil Adama Vojtěcha, který ve stejný den ráno oznámil rezignaci. Sám Prymula musí skončit po zveřejnění fotografií deníku Blesk, jak vychází v noci z uzavřené restaurace a bez roušky usedá do služebního auta. Setkal se v ní s předsedou poslaneckého klubu ANO Jaroslavem Faltýnkem a ředitelem Fakultní nemocnice Ostrava Jiřím Havrlantem. Babiš Prymulu vyzval k odchodu, ten rezignovat odmítl. V neděli mluvil o tom, že odejde, až bude možné resort předat nástupci.

 • Denní nárůst nových případů covidu se v pondělí vrátil nad 10.000

  27.10.2020

  Denní nárůst potvrzených případů koronaviru v ČR se vrátil na deset tisíc. V pondělí přibylo 10.273 nakažených. Je to nejvyšší pondělní přírůstek od březnového začátku epidemie. Před týdnem jich bylo o 2200 méně. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. V České republice dosud s koronavirem zemřelo 2365 lidí. Od středy do neděle byl počet úmrtí vždy vyšší než sto. Podíl nově potvrzených případů na počtu provedených testů v neděli dosáhl rekordních 34,43 procenta. Nad 30 procenty se tento podíl držel i v předchozích čtyřech dnech. Počet testů přitom v minulém týdnu několikrát přesáhl i 45.000 za den.

  Nejvýrazněji nyní roste počet nakažených na Benešovsku, za posledních sedm dní tam přibylo zhruba 1082 případů covidu-19 na 100.000 obyvatel. Následuje Vsetínsko s 1066 případy. Nad 1000 nakažených na 100.000 obyvatel registrují ještě na Královéhradecku, Náchodsku a Zlínsku. Reprodukční číslo ukazující, kolik lidí se v průměru nakazí od jednoho pozitivně testovaného, je podle pondělních informací ministerstva na hodnotě 1,36. K 9. říjnu dosahovalo hodnoty zhruba 1,5. Pro zpomalení epidemie je ale potřeba, aby bylo nižší než jedna.

 • V adaptaci Kalfařova Kosmonauta z Čech bude hrát Adam Sandler

  27.10.2020

  Americký herec Adam Sandler naposledy okouzlil kritiky coby výřečný klenotník v krimi thrilleru Drahokam. A nyní může mít našlápnuto na další roli, která by mu mohla vynést uznání i ocenění. Jak informoval zpravodajský server Deadline, Sandler podepsal smlouvu na hlavní úlohu ve filmové adaptaci knihy Kosmonaut z Čech (v originále Spaceman of Bohemia). Tu napsal spisovatel Jaroslav Kalfař, který se narodil v Praze a nyní trvale žije v USA.

  Natočení dosud nepojmenovaného snímku chystá společnost Netflix. Režie se ujme Johan Renck, jenž stojí kromě jiného za letošním seriálovým hitem Černobyl. Hlavní postavou příběhu je kosmonaut poslaný z malé zemičky ve středu Evropy na jednočlennou misi k planetě Venuši, kde má posbírat záhadný, pradávný prach. Spojení se Zemí se brzy přeruší a jeho jediným společníkem zůstává imaginární pavouk. To ovšem netuší, že se někde za ním pohybují Rusové, kteří podnikají vlastní tajnou misi k Venuši.

 • Počasí

  27.10.2020

  Zataženo až oblačno, občas déšť. Během dne od západu ustávání srážek a postupně i ubývání oblačnosti. Nejvyšší denní teploty 8 až 12 °C, na východě kolem 15 °C, v 1000 m na horách kolem 5 °C, v Beskydech kolem 11 °C.

 • Od středy zákaz vycházení mezi 21:00 a 05:00. Obchody v neděli zavřou

  26.10.2020

  V Česku začne od středy kvůli epidemii covidu-19 platit zákaz nočního vycházení. Vláda rozhodla, že lidé musí zůstávat doma mezi 21:00 a 04:59, řekl novinářům po jednání ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Výjimky platí mimo jiné pro cesty do zaměstnání, výkon povolání, neodkladné cesty kvůli ochraně života, zdraví a majetku, ale také pro venčení psů ve vzdálenosti do 500 metrů od bydliště. Kabinet naposledy zpřísnil omezení pohybu v Česku minulou středu. Od čtvrtka omezila vláda kontakty na setkávání nejvýše dvou lidí, pokud nejsou ze stejné domácnosti.

  Prymula dodal, že výjimky z nočního vycházení platí pro lidi zajišťující bezpečnost, vnitřní pořádek či řešící krizové situace. Nepovažuje za klíčové, do jaké vzdálenosti lidé s výjimkami míří, proto je podle něj  "anekdotické" vytyčení vzdálenosti jen u venčení psů.

  Obchody zavřou v neděli, v ostatních dnech od 20 do 6 ráno

  Maloobchodní prodej v provozovnách bude zakázán v neděli po celý den, v ostatních dnech od 20:00 do 05:00 ráno. Nevztahuje se to na čerpací stanice, lékárny nebo prodejny v místech zvýšené koncentrace cestujících, jako jsou letiště, železniční stanice nebo autobusová nádraží. Současně se omezení doby nevztahuje na prodejny ve zdravotnických zařízeních a na restaurace, které budou moci pokrmy připravovat a bude možné si je vyzvedávat.

  Obecný zákaz prodeje má řadu výjimek. Patří mezi ně prodejny potravin, pohonných hmot, hygienického zboží, kosmetiky a jiného drogistického zboží, lékárny, výdejny a prodejny zdravotnických prostředků, prodejny malých domácích zvířat, krmiva a dalších potřeb pro zvířata, brýlí a kontaktních čoček, novin a časopisů, tabákových výrobků, prádelny nebo čistírny. Nově ale nebudou mít výjimku ze zákazu prodejny nábytku, koberců či jiných podlahových krytin. Úplně zavřeny budou také muset být sázkové kanceláře. Květinářství sice zůstanou otevřená, budou moci v nich být ale maximálně dva zákazníci najednou.

  Vláda zakázala prodej na trzích kromě prodeje potravin na farmářských trzích. Dovolený je i prodej z pojízdných prodejen. Zároveň se ale na trzích zakazuje konzumace, stánky by měly být minimálně dva metry od sebe a maximální počet osob by měl být 20 lidí na 400 metrů čtverečních. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

  Prymula chce více práce z domu

  Ve veřejných i soukromých podnicích, pokud je to možné, by měla být přikázána práce z domu, řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula. V České republice nemají na práci z domu zaměstnanci zákonný nárok, zaměstnavatel ji ani nemůže jednostranně nařídit. Pracovník se zaměstnavatelem o ní musejí uzavřít písemnou dohodu nebo tuto možnost sjednat v pracovní smlouvě.

  Nemocnice musí omezit zdravotí péči, která není nezbytná

  Nemocnice musí omezit odložitelnou zdravotní péči podobně jako v březnu. Nařízení ministerstva zdravotnictví se bude týkat akutní i následné péče. Po jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Péče v lázních a rehabilitace se budou poskytovat jen tehdy, pokud je aspoň částečně hradí zdravotní pojišťovny. Dosud mohly lázně přijímat i samoplátce. Nemocnice podle Prymuly dobře vědí, jaké zákroky je možné odložit. Jako příklad uvedl výměny kyčelních nebo kolenních kloubů, které neohrožují pacienty na životě. Omezení provozu v lázních má také vytvořit novou kapacitu pro další pacienty, například sociální hospitalizace nebo nakažené s lehčím průběhem.

 • Lidé mohou dostat falešnou zprávu o testu na covid-19, varuje VFN

  26.10.2020

  Pražská Všeobecná fakultní nemocnice (VFN) varuje před podvodnými textovými zprávami o výsledku testů na nemoc covid-19. Dostávají je i lidé, kteří na testu nebyli. Jde o hackerské útoky, VFN se věcí zabývá ve spolupráci s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). VFN na facebooku ukázala také, jak vypadá pravá textová zpráva. Podvržené výsledky testů podle ní lidem přicházejí také e-mailem, falešné výsledky dostávají i někteří testovaní. Věcí se zabývá policie.

 • Vláda v úterý projedná žádost o prodloužení nouzového stavu

  26.10.2020

  Vláda v úterý na mimořádné schůzi projedná návrh, aby požádala Sněmovnu o souhlas s prodloužením nouzového stavu. Letošní druhý nouzový stav zatím v Česku kvůli epidemii covidu-19 platí od 5. října do 3. listopadu. Kabinet ho může prodloužit jen po předchozím souhlasu poslanců. Premiér Andrej Babiš (ANO) začátkem minulého týdne počítal s tím, že se případnou žádostí bude zabývat kabinet 30. října. Nouzový stav je možné vyhlásit nejdéle na 30 dnů, s prodloužením pak musí předem souhlasit Sněmovna. Na konec stavu nouze je aktuálně navázána platnost některých vládních krizových opatření, která kabinet bude chtít udržet v platnosti.

 • Vláda prodloužila do konce roku výplatu příspěvků B z Antiviru

  26.10.2020

  Vláda prodloužila do konce roku vyplácení příspěvků na náhrady mezd z programu Antivirus firmám, které musely kvůli výpadku poptávky, surovin či personálu omezit výrobu a služby. Na twitteru to oznámila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Na těchto příspěvcích s označením B stát od poloviny března podle údajů ministerstva práce zatím vyplatil 12,5 miliardy korun.

 • Babiš navrhl zrušit superhrubou mzdu a zavést sazby 15 a 23 pct

  26.10.2020

  Premiér Andrej Babiš (ANO) předložil ve Sněmovně návrh na zrušení superhrubé mzdy. Místo toho navrhuje zdaňovat zaměstnancům hrubou mzdu sazbou 15 procent doplněnou o sazbu 23 procent pro příjmy zhruba nad 140.000 korun měsíčně. Svůj návrh chce vložit do vládního daňového balíčku, který má v úterý projednávat Sněmovna. Superhrubá mzda představuje hrubou mzdu zaměstnanců navýšenou o odvody zaměstnavatele na zdravotní a sociální pojištění. To je potom u zaměstnanců základ daně z příjmů.

  Babiš v důvodové zprávě uvádí, že navrhované snížení daňového zatížení práce je zamýšleno pouze na dva roky. O definitivním daňovém režimu a výši sazeb se podle něj rozhodne podle aktuálního ekonomického a fiskálního vývoje.

  Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl společně se záměrem zrušit superhrubou mzdu i další rozvolnění rozpočtových pravidel. Podle návrhu nebude muset vláda například zpracovávat na jaře 2021 rozpočtovou strategii na další roky a tzv. strukturální deficit, tedy deficit veřejných financí očištěný o vliv hospodářského cyklu, pro rok 2021 odhadne ministerstvo financí až v létě 2021 a bude z něj vycházet při stanovení pravidel pro další roky. Vláda přitom již letos uvolnění rozpočtových pravidel prosadila. Odůvodnila to přijímanými opatřeními na utlumení dopadů ohledně šíření koronaviru.