Obchod mezi ČR a Slovenskem loni stoupl o 11 pct na rekordní výši

Obchodní výměna České republiky a Slovenska v loňském roce stoupla o 10,8 procenta na rekordních 183,9 miliardy korun. Český vývoz přitom převýšil slovenský dovoz o 34,5 miliardy korun, což byl nejlepší výsledek od roku 1993. Za přebytkem vzájemné obchodní výměny stál zejména vývoz strojírenských zařízení, uvedly ministerstvo průmyslu a obchodu a vládní agentura CzechTrade.

Slovenská republika je po Německu druhým největším obchodním partnerem Česka a její podíl na obchodním obratu činí 6,5 procenta. Tuzemský vývoz do SR meziročně stoupl o 12,9 procenta na 109,2 miliardy Kč. Nejvýznamnějším exportním zbožím byly osobní automobily Škoda a dále například autobusy Karosa. Slováci loni zvýšili export do Česka o 7,8 procenta na 74,7 miliardy korun. K nejvíce dováženým výrobkům ze Slovenska náležely ropné produkty, železo a ocel.

Vstup obou zemí do EU vytváří předpoklady dalšího růstu vzájemného obchodu. Češi by ale podle agentury CzechTrade neměli spát na vavřínech a měli by se připravit na růst konkurence na Slovensku, které se zaměřuje hlavně na automobilový průmysl. "Slovensko se nejen v tomto segmentu stává globálním trhem, kde z dlouhodobého pohledu nemůžeme spoléhat na geografickou a kulturní blízkost," upozornil generální ředitel CzechTrade Martin Tlapa. Podíl silničních vozidel na českém vývozu na Slovensko loni tvořil 15 procent. Škoda prodala na Slovensku 25.186 osobních a užitkových vozů a její tržní podíl činil 44 procent. Karosa loni prodala 120 kusů a byla největším dodavatelem autobusů na Slovensku. Češi dále exportovali ve větší míře kovové výrobky, elektrozařízení a elektrospotřebiče.

Celní unie mezi Českem a Slovenskem skončí po více než desetiletí vstupem do Evropské unie. Vlády obou zemí ale chtějí pokračovat i po 1. květnu 2004 v nadstandardní hospodářské spolupráci na úrovni ministerstev.