Ochrana hranic s Německem a Rakouskem bude do půlnoci 4. dubna

Vláda v neděli rozhodla kvůli hrozbě koronaviru o zavedení vnitřní ochrany hranic s Německem a s Rakouskem s platností do půlnoci 4. dubna. Po nedělním mimořádném jednání kabinetu to pozdě večer řekl novinářům premiér Andrej Babiš (ANO). Kabinet rozhodl také o tom, že policistům budou pomáhat vojáci a celníci. Vláda povolala k výkonu služby policie 2096 vojáků a 400 celníků, uvedl Babiš. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) řekl, že budou zejména na hranicích. S dnešní půlnocí začal platit zákaz cestování českých občanů kamkoli do zahraničí. Cizinci naopak nesmí do České republiky. Pro obě restrikce budou existovat už zavedené výjimky.

"Režim na česko-polských hranicích a na česko-slovenských hranicích se řídí rozhodnutím Polska a Slovenska," řekl Hamáček. Polsko i Slovensko zavedlo hraniční kontroly a stanovily přechody, přes něž lze hranice přecházet a přejíždět. Podle Hamáčka proto není důvod reagovat stejným nařízením.

Na přechodu v Náchodě dlouhé kolony, Poláci zavedli kontroly

Před hraničním přechodem do Polska v Náchodě - Bělovsi se vytvořila mnohakilometrová kolona. Poláci na přechodu zavedli kontroly související s opařeními v boji s šířením nemoci COVID-19. Přechod v Náchodě zůstal také jediným v Královéhradeckém kraji, kde lze překročit česko-polskou hranici. Ostatní hraniční přechody jsou uzavřené, řekla ČTK mluvčí policie Eva Prachařová. Řada polských pracovníků, tzv. pendlerů, nestihla začátek pracovních směn v Česku. Kolona složená především z kamionů se vytvořila od hraničního přechodu přes celý Náchod.

Také na přechodu v Pomezí nad Ohří se ve směru do Německa tvoří kvůli kontrolám na hranicích dlouhá kolona. Kamiony stojí až před Chebem, několik kilometrů od přechodu. Lidé, kteří jedou do práce do Německa, mohou využít i přechody ve Vojtanově a nově i na Božím Daru. "Přechod Boží Dar - Oberwiesenthal je určen především pro pendlery a bude otevřen od 5:00 do 23:00," informovala v noci na dnešek ČTK krajská policejní mluvčí Kateřina Krejčí. Dosud bylo možné hranice překročit jen v Pomezí nad Ohří a Vojtanově.