Očkovaní budou mít hrazených pět PCR testů měsíčně, dosud byly dva

Ze zdravotního pojištění bude od 17. ledna hrazeno pět PCR testů na koronavirus za kalendářní měsíc lidem, kteří mají dokončenou vakcinaci. Dosud měli nárok jen na dva testy měsíčně, rozočkovaní a lidé s kontraindikacemi na pět testů. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Neočkovaní lidé nad 18 let nemají testy hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Za PCR test tak zaplatí zhruba 800 korun.

Všichni pracovníci se budou muset od pondělí dvakrát týdně testovat antigenními samotesty. Po pozitivním výsledku budou chodit do pětidenní karantény a další PCR test už podstoupit nemusí. Pokud ho na vlastní žádost absolvují, negativní výsledek jim karanténu může ukončit i dříve.

Válek zároveň upozornil na to, že se nikdo nemusí bát sankcí vyplývajících z vyhlášky kvůli povinnému očkování proti covidu. Její platnost vláda zruší, bude upravena, V březnu či dubnu pak chce ministr představit nový systém, který by nastavil standardizovanou péči a pravidelné očkování proti koronaviru podobné každoročnímu očkování proti chřipce.