Odboráři varovali před administrativním rušením nemocnic

Odboráři z oblasti zdravotní a sociální péče na konferenci v Přerově varovali před rušením nemocnic administrativní cestou. Vyzvali vládu, aby podobné kroky znemožnila. Shodli se, že změny v síti nemocnic jsou potřebné, požadují však, aby byly provedeny transparentně. "Chceme, aby byla stanovena kritéria zdravotní péče a aby se rozhodovalo po jednotlivých oborech," řekl ČTK předseda zdravotnických odborů Jiří Schlanger.

Pro odboráře je podle něj nepřijatelné rušení zdravotnických zařízení administrativním zásahem nebo tím, že se někde "utnou prostředky ze zdravotního pojištění". "Transparentnost zaručí, když budou kritéria předem dána a když se toho zúčastní veřejná správa, pojišťovny a sociální partneři," dodal Schlanger.

Odboráři také žádají vládu, aby přispěla k dopracování poslaneckého návrhu zákona o neziskových nemocnicích. Jeho současné znění podle odborů ohrožuje nemocnice, ale i pacienty a zaměstnance. Zákon počítá s vytvořením sítě neziskových nemocnic, v nichž by měl stát právo rozhodovat o mzdách či o rozsahu poskytované péče. Odbory tvrdí, že nucená transformace nemocnic na neziskové organizace je v rozporu s vlastnickými právy, jež jsou chráněna ústavou.