Odborníci: Češi v létě hotely nezachránili, některé zavřou

Češi v létě využívali tuzemská hromadná ubytovací zařízení více než dříve, přesto se jim nepodařilo vyrovnat výpadek zahraničních hostů. Kvůli druhé vlně pandemie koronaviru a opětovnému nucenému uzavření pro rekreační účely některé hotely skončí. Vyplývá to z vyjádření expertů, které ČTK oslovila. Do hotelů, penzionů a kempů přijelo podle Českého statistického úřadu ve třetím čtvrtletí téměř pět milionů tuzemských turistů, což byl meziroční nárůst o více než 17 procent. Počet hostů v ubytovacích zařízeních v ČR ale celkově meziročně klesl o 20,7 procenta na šest milionů.

Podle ředitele portálu Slevomat Ladislava Veselého je pokles smutný, ale vzhledem k okolnostem je to nejlepší možný výsledek. "Čísla naopak potvrzují, jak moc tuzemský cestovní ruch letos v létě podrželi samotní Češi. Ti jezdili po ČR víc než kdy jindy a opakovaně. Bez nich by byl propad několikanásobně větší," uvedl.
Celorepublikově se ve třetím kvartálu podle ředitele státní agentury CzechTourism Jana Hergeta zvýšila průměrná délka pobytu o 3,55 procenta na 3,91 dny. To je podle něj zhruba stav roku 2014. Nejnavštěvovanějším regionem byl v uplynulém čtvrtletí Jihočeský kraj, nejvyšší nárůst tuzemských turistů zaznamenal Karlovarský kraj.

Ani zesílená poptávka domácích turistů podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy ovšem nevykompenzovala ztrátu po cizincích. Navíc zahraniční turisté proti českým na dovolené v ČR více utrácejí za suvenýry, luxusní zboží, návštěvu památek, ale i v restauracích. A domácí poptávka byla také podle něj podnícena vládními programy typu COVID lázně nebo Antivirus.