Odpovědnost za následky konfliktu musí nést útočník

Odpovědnost za následky konfliktu by měl nést útočník, i když ze střetu nakonec vyjde jako poškozený. Nejvyšší soud (NS) s tímto odůvodněním zrušil rozsudek nad hlídačem, který při pranici postřelil opilého útočníka. Podle NS, který své rozhodnutí z 28. března zveřejnil až nyní, šlo o nutnou obranu, nikoliv o trestný čin. Podobně NS rozhodl nedávno v případu správce ubytovny, který postřelil dva Ukrajince.

Pracovník ostrahy z Prahy se v roce 2004 snažil vykázat opilého muže od vrat firmy, kterou hlídal. Muž se ale nenechal odehnat, nereagoval ani na varovný výstřel do země a hlídače napadl. "Obviněný se bránil nataženou levou rukou, přičemž v pravé ruce držel u těla odjištěnou střelnou zbraň, z níž vyšel výstřel," je popsáno ve spisu. Rána prostřelila útočníkovi stehno a způsobila mu tříštivou zlomeninu stehenní kosti. Obvodní soud pro Prahu 10 hodnotil hlídačovo chování jako trestný čin ublížení na zdraví a tuto interpretaci přijal i Městský soud v Praze. Nejvyšší soud obě rozhodnutí pražských soudů zrušil.

"Celkově lze rozhodnutí obou soudů charakterizovat tak, že příliš přísně činila obviněného odpovědným za výsledek konfliktu, který vyvolal poškozený a v jehož průběhu se obviněný ocitl v postavení obránce. Nejvyšší soud zastává názor, že riziko za výsledek konfliktu, který je konfliktem útočníka a obránce, musí primárně nést útočník," vysvětlili soudci Nejvyššího soudu.

Autor: Peter Gabaľ