ODS znovu navrhla odškodnění obětí okupace z roku 1968

Poslanci opoziční ODS znovu navrhli odškodnění obětí okupace Československa zeměmi Varšavské smlouvy z roku 1968. S novým návrhem přišli zhruba tři týdny poté, co Poslanecká sněmovna hlasy převážně levicových zástupců zamítla podobný návrh, který rovněž vypracovala ODS.

"KDU-ČSL ten zákon podporovala a podporovat bude," řekl ČTK k nové předloze místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal. Podobně se vyjádřil místopředseda Unie svobody-DEU František Pelc. Původní návrh podle něj neprošel z čistě technických důvodů. Upravený zákon podle jeho mínění poslanci unie podpoří.

Postoj poslanců KSČM nechtěl zatím předjímat jejich předseda Pavel Kováčik. Podle jeho informací by podobnou předlohu mohli připravit i někteří koaliční politici. Pokud by to udělali, poslanci KSČM by v první řadě porovnávali obě předlohy. Ani místopředseda poslanců ČSSD Libor Rouček nechtěl stanovisko své frakce předpovídat.

Právě poslanci ČSSD a KSČM počátkem května prosadili to, že sněmovna první návrh z dílny ODS zamítla. Podle ODS byly důvody zamítnutí zcela formální. Komunisté tehdy varovali, že návrh může být zneužit k jiným účelům. Sociální demokraté mu zase vytýkali, že obsahuje řadu nedostatků, jež by mohly způsobit mnoho problémů a možná i soudních sporů. "Zákon jednoznačně neupravuje otázku prokazování poškození, otázku náhrady škody, vůbec neřeší situaci, kdy celá řada lidí již byla odškodněna," argumentoval po zamítnutí zákona poslanec ČSSD Michal Kraus.

V původním návrhu chtěla ODS odškodnit všechny oběti okupace z řad občanů Česka z doby od srpna 1968 do června 1991, kdy ze země odešli poslední sovětští vojáci. Finančně odškodněni měli být přímí příbuzní občanů ČR, které okupanti zabili, a občané, kteří byli zraněni nebo znásilněni. Příbuzní zabitých měli podle ODS dostat jeden milion korun, zranění a znásilnění lidé s trvalými následky půl milionu korun a ostatní zranění občané 100.000 korun.