Odvolání Brožové je neplatné, tvrdí Ústavní soud. Klaus nesouhlasí

Nejvyšší soud dále povede předsedkyně Iva Brožová, kterou se v únoru pokusil odvolat prezident Václav Klaus. Ústavní soud v úterý vyhověl její stížnosti, podle které bylo odvolání v rozporu s ústavou, a navíc nebylo řádně odůvodněno. Spor se vlekl od začátku února a rozděloval právnickou obec i zákonodárce. Vyhlášení se nezúčastnil prezident, ani Brožová, která se zotavuje po autonehodě.

"Odvoláním stěžovatelky na základě neústavního ustanovení zákona o soudech a soudcích došlo k zásahu do ústavně zaručeného práva stěžovatelky," řekla soudkyně zpravodajka Dagmar Lastovecká. Ústava zaručuje oddělení výkonné a soudní moci. Soud už dále nezkoumal další, formální výhrady k odvolání. Prezidentu republiky podle něj nelze vytknout porušení ústavního pořádku, protože v době, kdy rozhodoval, vycházel z platné právní úpravy. "Ta však nerespektovala předchozí judikaturu Ústavního soudu," uvedla Lastovecká.

Prezident Klaus rozhodnutí o odvolání Brožové podepsal v posledních lednových dnech na návrh ministra spravedlnosti Pavla Němce. Domnívali se, že Brožová neplní dobře své povinnosti. Využili sporné ustanovení zákona, podle kterého mohl vysoké justiční činitele odvolávat ten, kdo je do funkce jmenoval. Dokument spolupodepsal premiér Jiří Paroubek. Brožová odvolání dostala počátkem února, ale obrátila se na Ústavní soud, který platnost rozhodnutí odložil, dokud sám věc neprozkoumá.

Prezident Václav Klaus je přesvědčen, že rozhodnutí Ústavního soudu o neplatnosti odvolání Ivy Brožové z čela Nejvyššího soudu je mylné a nebezpečné. Prezident v něm vidí nebezpečný posun polistopadových poměrů od parlamentní demokracie k ničím neomezené soudcovské autonomii.