Babiš vyzval Prymlu k odstoupení, ten to odmítl

Premiér Andrej Babiš (ANO) požádal ministra zdravotnictví Romana Prymulu (za ANO), aby rezignoval na svou funkci. Pokud tak neučiní, odvolá ho, řekl premiér novinářům. Prymula podle něj zásadně pochybil schůzkou v restauraci, po které ho vyfotografoval deník Blesk. Chování ministra v době, kdy jsou restaurace podle nařízení vlády s ohledem na koronavirovou epidemii uzavřené, je podle Babiše šokující a katastrofální a nedá se omluvit.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) nehodlá sám rezignovat na svůj post. Na briefingu řekl, že nic neporušil. Schůzka, které se zúčastnili šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek a ředitel Fakultní nemocnice Ostrava Jiří Havrlant, se podle něj uskutečnila v soukromých prostorách vyšehradské kapituly. Premiér se kvůli změně ministra zdravotnictví sešel odpoledne s prezidentem Milošem Zemanem. Novinářům řekl, že si myslí, že Zeman jeho návrh na odvolání Prymuly přijme. Prezidentovi také navrhl nástupce. Doufá, že ve čtvrtek bude moci uvést nového ministra zdravotnictví do funkce. Prymulovi navrhl možnost působit v expertní skupině epidemiologů.

Lidé by se ve vlastním zájmu měli podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila chovat v souvislosti se zvýšeným výskytem koronaviru svobodně, ale také zodpovědně. Nic by na tom nemělo změnit to, že ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) porušil pravidla, která kvůli nákaze vyhlásil a doporučoval. Vystrčil to uvedl na svém twitteru. Poukázal na to, že počet případů pozitivně nakažených ve čtvrtek překročil 14.000, podobně jako ve středu.