Parašutisté připomněli hrdiny operace Anthropoid

Seskok tří výsadkářů z velitelství vzdušných sil české armády v pražských Zítkových sadech dnes dopoledne připomněl hrdiny z operace Anthropoid. V hlavním městě probíhá řada akcí pro veřejnost, které odkazují na československé výsadkáře, kteří za druhé světové války provedli atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. V pravoslavném chrámu svatých Cyrila a Metoděje se dopoledne konala bohoslužba, které se účastnil i premiér Petr Fiala (ODS), následoval pietní akt před chrámem v Resslově ulici.

Tři parašutisté seskočili dnes před 09:30 z vrtulníku z výšky 1000 metrů. Po pětisekundovém volném pádu roztáhli padáky a vlajky České republiky, Slovenska a Velké Británie. Po několika okamžicích doskočili zkušení výsadkáři na vyznačené místo v Zítkových sadech. Akce se účastnila i ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Za účasti politiků se následně od 10:00 konala bohoslužba v kostele, v jehož kryptě gestapo před 80 lety našlo úkryt sedmi výsadkářů. Někteří parašutisté padli po statečném boji s nacistickou přesilou, jiní zvolili dobrovolnou smrt. Lidé se pomodlili za "duše padlých vojáků, umučených členů protinacistického odboje i za všechny oběti heydrichiády".