Parkanová potvrdila, že bude kandidovat na předsedkyni KDU-ČSL

Šéfka poslaneckého klubu KDU-ČSL Vlasta Parkanová potvrdila, že se bude na prosincovém sjezdu strany ucházet o předsednickou funkci. Kandidaturu už dříve oznámili vsetínský starosta a senátor Jiří Čunek a šéf senátorského klubu KDU-ČSL Adolf Jílek. Lidovce chce vést také bývalý poslanec a tvrdý odpůrce potratů Jiří Karas, kterého nominovala třebíčská organizace. "Já bych tu stranu chtěla otevřít pro všechny lidi, kteří si myslí, že udržet křesťanské hodnoty v Evropě je důležité," řekla Parkanová. Dodala, že v jejím rozhodování hrála roli i skutečnost, že zatím kandidují jen muži. "Dneska je politicky nekorektní mluvit o tom, že žena tam či onam nepatří a žádný muž vám to do očí neřekne," podotkla s tím, že rozhodně nechce být maskotem. "Oslovila jsem všechny krajské organizace s texty, které byly místy radikální, místy možná až provokativní. Chtěla jsem si otestovat, co naši členové vydrží a s čím se dokážou ztotožnit. Ty reakce byly různorodé. Bylo to ale poctivé a já jsem to takhle chtěla," řekla.

Za favorita je zatím považován Čunek, který se těší podpoře několika vlivných organizací. Politik proslul kontroverzním rozhodnutím vystěhovat z centra Vsetína romské neplatiče nájemného. Pozornost na sebe strhl i jednáním s šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem, o němž se vedení lidovců dozvědělo až s odstupem času.

Mimořádný volební sjezd KDU-ČSL se uskuteční 9. prosince v Brně. Lidovci jej svolali po letní rezignaci tehdejšího předsedy Miroslava Kalouska, který ve straně narazil na velký odpor kvůli jednání s ČSSD o vládě závislé na toleranci komunistů. Následně odstoupili i další členové nejužšího vedení. Lidovou stranu od té doby dočasně řídí Jan Kasal jako první místopředseda.