Paroubek čeká, že jeho a Ratha prezident pozve ke konzultaci

Premiér Jiří Paroubek očekává, že prezident Václav Klaus pozve jeho a Davida Ratha v pondělí na Hrad na konzultaci. Chtějí mu vysvětlit, jak je zajištěno, aby se prezident České lékařské komory Rath nedostal ve funkci ministra zdravotnictví do střetu zájmů. Klaus by měl postupovat standardně a neměl by "hledět na to, jestli se někdy v minulosti s panem Rathem střetl", řekl v neděli novinářům Paroubek.

První návrh na jmenování Ratha ministrem zdravotnictví prezident ve čtvrtek odmítl s poukazem na střet zájmů. Rath je jednak prezidentem ČLK a jednak podniká. Komora už ale změnila stanovy tak, aby mu umožnily výkon této funkce pozastavit. Rath také potvrdil, že do měsíce ukončí podnikatelské aktivity. Paroubek v pátek odpoledne návrh na jeho jmenování zopakoval. Prezidentská kancelář oznámila, že se jí bude Klaus zabývat v pondělí.

Premiér obvinil prezidenta, že postupoval protiústavně, a ministr práce Zdeněk Škromach, dočasně pověřený řízením zdravotnictví, jmenoval Ratha prvním náměstkem. Klaus ale prohlásil, že pověření vést ministerstvo nelze na nikoho dalšího přenášet. Premiér na jmenování Ratha ministrem trvá a je v případě pokračujících sporů s prezidentem připraven řízení ministerstva převzít sám a Ratha na ministerstvu ponechat. "Prioritní je rozhodnutí premiéra, prezident je podle ústavy neodpovědný," zdůraznil Paroubek. "Já si myslím, že panu prezidentovi nezbývá nic jiného než tohle akceptovat," dodal.

Paroubek vnímá, že může být jeho rozhodnutí Klausovi nepříjemné. Podle ústavy prý ale má premiér "jasnou prioritu". "Já jsem premiér, premiér se nejmenujme v této zemi Václav Klaus, ale Jiří Paroubek," prohlásil. V takovýchto sporech se podle něho musí přihlížet k ústavě, nikoli ke stranické příslušnosti nebo k něčemu podobnému.

"Je to kozel zahradníkem, řadu let destabilizoval zdravotnictví a nyní by měl chyby, které sám udělal, napravovat," charakterizoval Ratha předseda ODS Mirek Topolánek. Rath je podle něj člověk, který zastupuje jen některé zaměstnance zdravotních zařízení a nyní by měl zastupovat pacienty. "Myslím si, že doktoru Rathovi o to nikdy nešlo," dodal.