Paroubek chce spolupracovat s TI na změně zákonů proti korupci

Premiér Jiří Paroubek chce spolupracovat s organizací Transparency International na změně zákonů, které by v České republice pomohly omezit korupci. Podněty nevládní organizace nechá zapracovat do zákonů o střetu zájmů, o veřejných zakázkách a insolvenčního zákona, který by měl změnit pravidla konkurzů. Paroubek to uvedl v nedělním pořadu Sedmička televize Nova. Šéf opoziční ODS Mirek Topolánek v tomtéž pořadu podotkl, že s TI spolupracují i občanští demokraté a že už společně napsali nový zákon o veřejných zakázkách.

Diskusi hlavních politických rivalů provázely podobně jako při minulých televizních debatách silné výroky a vzájemná obviňování. Paroubek například uvedl, že kdyby ODS nezastávala "naprosto stupidní" politiku nulové tolerance, mohla se na podobě některých protikorupčních zákonů s ČSSD domluvit. "Já bych si velmi přál, abych sem do těch pořadů mohl chodit se slušným člověkem, což o vás říct bohužel nemohu," uvedl v jiné souvislosti Topolánek.

Podle organizace TI by pozici státu na žebříčku korupce částečně zlepšil právě nový zákon o střetu zájmů. Návrh, jímž se nyní zabývá sněmovna, počítá například s tím, že by funkcionáři zveřejňovali majetková přiznání na internetu. Kdyby majetek nepřiznali nebo uvedli lživé údaje, hrozily by jim pokuty v řádu desítek až stovek tisíc korun. Zároveň má být rozšířen okruh veřejných činitelů, kteří budou muset majetek přiznávat. Topolánek ale uvedl, že ODS návrh zákona v jeho současné podobě nepodpoří.