Paroubek: Kampaň kolem Unipetrolu vyvolala skupina Tomáše Pitra

Mediální kampaň kolem údajné korupce při privatizaci Unipetrolu podle premiéra Jiřího Paroubka vyvolala skupina Tomáše Pitra, která bojuje proti podnikatelským zájmům šéfa Agrofertu Andreje Babiše. Premiér se v pátek kvůli kauze sešel se šéfy zpravodajských služeb a požádal je, aby informace k případu předali policii i nejvyšším ústavním činitelům. "Neboť já to vidím jako pokus o útok na ústavní pořádek této země," řekl Paroubek novinářům.

Pitr podle Paroubkových informací dlouhodobě spolupracuje s polským lobbistou Jackem Spyrou, který v privatizaci hájil zájmy společnosti Seta Invest. Spyrovy výroky o údajné korupci českých i polských politiků celou aféru odstartovaly. Od společnosti Seta měl směřovat také údajný pětimilionový úplatek pro bývalého ředitele Paroubkova kabinetu Zdeňka Doležela. Firma se tak prý chtěla vrátit do hry o Unipetrol, který získal polský koncern PKN Orlen.

Společnost Setuza v pátek odmítla, že by proti premiérovi jakkoliv vystupovala. "Společnost Setuza nevede žádnou kampaň proti panu premiérovi," řekla ČTK mluvčí firmy Marie Logrová. "K osobě Tomáše Pitra mohou jen říci, že působí v určitém smyslu jako poradce Setuzy, není ale jejím zaměstnancem, nezastává žádnou funkci v dozorčích orgánech," uvedla. "Zda vlastní nějaký podíl v podniku, nevím," zdůraznila mluvčí.

Babišova a Pitrova skupina pomocí kontaktů na státní správu bojují o ovládnutí výroby biopaliv v České republice, řekl premiér. Na mediální kampani, která má údajně poškodit i české bezpečnostní složky, se podle Paroubka kromě Pitra velmi pravděpodobně podílejí i další osoby. Jejich jména neupřesnil. Znepokojují ho kontakty Pitrovy skupiny na státní správu.

Skupina kolem Pitra podle premiéra zinscenovala schůzky mezi Spyrou, Doleželem a Robertem Piksou, který se vydával za Paroubkova poradce. Právě na těchto setkáních, které zaznamenala skrytá kamera televize Nova, zazněly výroky o obrovských úplatcích údajně provázejících prodej Unipetrolu. Premiér řekl, že Pitr dodával "vybrané informace" přímo televizi Nova. "Spyra a (reportér TV Nova Janek) Kroupa se setkávali přímo na pokyn Pitra," řekl ministerský předseda.

Televize Nova s vyjádřením premiéra o účelovém spojení Pitra a Novy nesouhlasí; podle mluvčí televize Veroniky Šmítkové byl Pitr jen jedním z respondentů, na kterého se autoři reportáže obrátili. To, že se reportéři setkávali s lidmi možná zapletenými do kontroverzních kauz, je podle ní obvyklý a letitý postup. "(Reportér) se pokusil úspěšně zjistit, o čem jsou schůzky šéfa kabinetu premiéra s člověkem (Spyrou), který je tak podivný, že by se s ním vládní úředník ve vysoké funkci nejspíš scházet vůbec neměl," uvedla.

Premiérovo podezření v prohlášení zaslaném ČTK naopak podpořil šéf Agrofertu Babiš. "Podobná podezření, o nichž dnes hovořil premiér, chováme již delší dobu a nově zveřejněné informace je pouze potvrzují," uvedl Babiš. Dodal také, že kauzu kolem Unipetrolu odstartovaly články v polském deníku Rzeczpospolita a teprve poté se další informace objevily v českých médiích. Podle Babiše to vede k podezření, že za případem "nestojí pouze jeden český subjekt".