Pellegrini: Vztahy mezi Českem a Slovenskem je třeba dál rozvíjet

Vztahy mezi Českem a Slovenskem se musí podle slovenského premiéra dál rozvíjet, nelze spoléhat pouze na minulost ve společném státě. Peter Pellegrini to řekl v úvodu společného jednání české a slovenské vlády. Jeho kabinet se spolu s vládou Andreje Babiše sešel v Košicích. Pellegrini v projevu připomněl, že mladí lidé z Česka i Slovenska ztrácejí schopnost porozumění řeči druhého státu. Podpořil proto myšlenku spolupráce veřejnoprávních televizí obou států. Pellegrini také poděkoval za péči Česka o početnou slovenskou menšinu, která pracuje či studuje v České republice.

Babiš v úvodu setkání na košické Historické radnici zmínil také blížící se společné oslavy založení Československa. Slovenského premiéra Petera Pellegriniho uvítá 27. října v Praze, Češi se pak zúčastní slovenských oslav 30. října.

Babiš i Pellegrini se na jednání také dohodli, že obě země chtějí spolupracovat při zbrojních tendrech a vzájemně nakupovat vojenskou techniku. Premiéři, ministři obrany i zástupci generálních štábů obou zemí to projednají v říjnu v Brně.